statystyki

Działania PiS to rzecz bez precedensu

11.12.2015, 10:17; Aktualizacja: 11.12.2015, 10:27
prof. Marek Chmaj

prof. Marek Chmajźródło: Materiały Prasowe

Prof. Marek Chmaj: Wstrzymanie, a w zasadzie odmowa publikacji wyroku jest czymś kompletnie absurdalnym. Uważam to za niedopuszczalną ingerencję władzy wykonawczej w uprawnienia władzy sądowniczej.

Ewa Maria Radlińska: Jest zaprzysiężonych pięciu sędziów Trybunału Konstytucyjnego wybranych wolą nowej władzy i wciąż trzech czekających na zaprzysiężenie, wybranych przez poprzedni Sejm, ale - w zgodzie z prawem. Co będzie dalej?

Prof. Marek Chmaj: Sytuacja jest bardzo trudna, zwłaszcza dla trybunału. Nie ma żadnych wątpliwości, że może orzekać 10 dotychczasowych sędziów, których kadencja wciąż trwa. Mogłoby też orzekać trzech sędziów wybranych 8 października br., o ile prezydent odebrałby ich ślubowanie zgodnie z wyrokiem TK z 3 grudnia 2015 r. Mamy wreszcie pięciu sędziów wybranych 2 grudnia br. na podstawie uchwał sejmowych, ale wbrew przepisom ustawy. Mają oni status pracowników TK, ale zgodnie z deklaracją prezesa TK Andrzeja Rzeplińskiego są wyłączeni od orzekania. Po stronie władzy ustawodawczej i wykonawczej na razie brak sygnałów, co do jakiejś zmiany tej sytuacji.

EMR: Kancelaria Prezydenta wskazuje, że teraz skład TK jest właściwy i składa się on z 15 sędziów…


Pozostało 66% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane