statystyki

Nieuwaga pracownika może sparaliżować gminę

autor: Tomasz Żółciak09.12.2015, 07:24; Aktualizacja: 09.12.2015, 08:58
podatki pieniądze

podatki pieniądzeźródło: ShutterStock

Samorządowcy i eksperci krytykują przepisy, które dotyczą procedury prostowania oczywistych błędów rachunkowych. Mały błąd może bowiem doprowadzić jednostkę do ruiny. Przekonało się o tym Wierzchowo.

Niewielka, 5-tysięczna gmina Wierzchowo z woj. zachodniopomorskiego jest na ustach samorządowców z Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. Jednostka popadła w ogromne tarapaty finansowe. – Mamy problem ze zbilansowaniem budżetu. Brakuje nam na bieżące utrzymanie gminy, musieliśmy zrezygnować z inwestycji – opowiada wójt Jan Szewczyk.

Zawiniła księgowość

To nie pierwsza gmina, która ma takie problemy. Ale ten przypadek jest wyjątkowy. Okazuje się, że zapaść finansowa gminy to efekt... drobnej pomyłki, której dopuściła się pracownica urzędu. Wskutek tego błędu nie dość, że Wierzchowo nie dostało w tym roku ok. 1,3 mln zł subwencji wyrównawczej od rządu (to ok. 10 proc. rocznego budżetu gminy), to jeszcze zostało zobligowane do zapłacenia wysokiego janosikowego na rzecz innych samorządów.

Jak do tego doszło? W lutym 2014 r. pracownicy urzędu gminy w Wierzchowie sporządzili sprawozdanie z wykonania dochodów podatkowych (Rb-PDP) za 2013 r. Wyliczenia te trafiły do Regionalnej Izby Obrachunkowej w Szczecinie i Ministerstwa Finansów. – Na podstawie danych zawartych w tym sprawozdaniu ustalono, że w 2015 r. gmina Wierzchowo nie otrzyma części wyrównawczej subwencji ogólnej, jest za to zobowiązana do dokonywania wpłat do budżetu państwa w wysokości 614 205,00 zł – tłumaczy Wiesława Dróżdż, rzeczniczka Ministerstwa Finansów.


Pozostało 81% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane