statystyki

Użytkowanie dronów: Zakaz latania obok budynków i szkolenia dla operatorów

12.12.2015, 20:00
Parrott Mini Drone

Operator musi zapewnić bezpieczne wykonywanie lotuźródło: Bloomberg
autor zdjęcia: Patrick T. Fallon

PROBLEM: Zakaz latania dronami o masie powyżej 0,6 kg w odległości mniejszej niż 100 m od granic zabudowy i mniejszej niż 30 m od osób, pojazdów i budynków, obowiązkowe szkolenia dla operatorów – to tylko niektóre propozycje zawarte w projektach rozporządzeń, nad którymi pracuje Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju.

Obecnie kończą się prace nad nowelami: rozporządzenia ministra transportu z 26 marca 2013 r. w sprawie wyłączenia zastosowania niektórych przepisów ustawy – Prawo lotnicze do niektórych rodzajów statków powietrznych oraz określenia warunków i wymagań dotyczących używania tych statków (Dz.U. nr 2013 poz. 440) oraz rozporządzenia ministra transportu z 3 czerwca 2013 r. w sprawie świadectw kwalifikacji (Dz.U. z 2013 r. poz. 664).

Z założenia nowe przepisy mają ułatwić konsumentom użytkowanie małych statków powietrznych, a firmom stosującym je w działalności – zapewnić wsparcie w rozwoju innowacyjnych rozwiązań biznesowych. Marta Chylińska, rzecznik prasowy wydziału spraw zagranicznych i mediów Biura Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego, informuje, że rozporządzenia przeszły już uzgodnienia międzyresortowe. Poniżej przedstawiamy najważniejsze zmiany.

Na jakie zmiany w prawie powinni się przygotować przedsiębiorcy wykorzystujący komercyjnie drony?

● Podniesiony zostanie limit maksymalnej masy startowej modeli latających oraz bezzałogowych statków powietrznych używanych jedynie w zasięgu widoczności wzrokowej operatora VLOS do 150 kg (z obecnych 25 kg). Umożliwi to firmom korzystanie z bardziej zaawansowanych technicznie i większych dronów.

● Uproszczono procedury lotów modelami i bezzałogowymi statkami powietrznymi o masie nie większej niż 25 kg. Zmiany uwzględniają specyfikę techniczną maszyn i rodzaj lotów, które się nimi wykonuje.

● Wprowadzono rozróżnienia między bezzałogowymi statkami powietrznymi używanymi rekreacyjnie lub sportowo (modelami latającymi) a bezzałogowymi statkami powietrznymi używanymi do celów związanych np. z prowadzeniem działalności gospodarczej.

● Operatorzy posługujący się bezzałogowymi statkami powietrznymi w celach innych niż tylko rekreacyjne (a więc używanymi również do działalności gospodarczej) będą musieli przejść obowiązkowe szkolenia.

● Operator lub obserwator będzie miał obowiązek utrzymywać bezpośredni kontakt wzrokowy z modelem latającym w celu określenia jego położenia względem operatora i w przestrzeni powietrznej oraz zapewnienia bezpiecznej odległości od innych statków powietrznych, przeszkód, osób, zwierząt lub mienia.

● Określono minimalne odległości od osób i zabudowy, w jakich mogą być realizowane loty. Na przykład pilot drona o masie powyżej 0,6 kg będzie miał obowiązek zachować odległość poziomą nie mniejszą niż 100 m od granic zabudowy miejscowości, miast, osiedli lub od zgromadzeń osób i nie mniejszą niż 30 m od osób, pojazdów, obiektów budowlanych niebędących w jego dyspozycji lub pod jego kontrolą.


Pozostało jeszcze 72% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane