statystyki

Umowa ajencyjna podobna do franczyzy

autor: Renata Majek07.12.2015, 09:54; Aktualizacja: 07.12.2015, 10:12
Umowę ajencji należy odróżnić od umowy agencji – mimo podobnie brzmiącej nazwy są to bowiem dwie różne formy umowy.

Umowę ajencji należy odróżnić od umowy agencji – mimo podobnie brzmiącej nazwy są to bowiem dwie różne formy umowy.źródło: ShutterStock

Ciągle widzę ogłoszenia o pracy dla ajenta. Proponują ją różne firmy, zazwyczaj placówki handlowe. Nigdzie jednak nie zauważyłem przepisów, które regulują tego typu zatrudnienie, a chciałbym np. prowadzić kiosk z prasą. Czym jest umowa ajencyjna, czy ma coś w wspólnego z umową agencyjną – pyta pan Witold.

W nieobowiązującym już kodeksie handlowym z 1934 r. ajent oznaczał kupca. W obecnym systemie prawnym ajent i ajencja nie są odrębnie uregulowane. W praktyce ajencja jest nazwą używaną dla kontraktu z grupy umów nienazwanych. Takich, które nie zostały uregulowane jako osobny typ i do których stosuje się ogólne przepisy dotyczące stosunków zobowiązaniowych.

Umowę ajencji należy odróżnić od umowy agencji – mimo podobnie brzmiącej nazwy są to bowiem dwie różne formy umowy – wyjaśnia Michał Czuryło, radca prawny z Kancelaria Chałas i Wspólnicy. W ramach umowy agencji przyjmujący zlecenie (agent) zobowiązuje się do stałego pośredniczenia przy zawieraniu z klientami umów na rzecz dającego zlecenie przedsiębiorcy albo do zawierania ich w jego imieniu, a za swoje działania otrzymuje wynagrodzenie ustalane w formie prowizji. Powinien prowadzić działalność gospodarczą.

Natomiast ajent wynajmuje od innej firmy przestrzeń handlową lub usługową, najczęściej w pełni przez nią wyposażoną i zaopatrzoną w towar. Głównym jego obowiązkiem jest świadczenie usług związanych z prowadzeniem sprzedaży towaru należącego do drugiej strony umowy i ponoszenia kosztów świadczenia tych usług (np. zatrudnienia pracowników). Ajent zobowiązany jest także do rozwijania działalności, realizując plany sprzedażowe zgodnie z ustalonymi zasadami i zaleceniami firmy, z którą nawiązał współpracę. Jeśli działa ona w zorganizowanej sieci, działalność ajenta jest jeszcze bardziej ograniczona narzuconymi standardami. Zobowiązany jest do prowadzenia działalności gospodarczej, a jego wynagrodzenie zazwyczaj zależy od kwoty obrotu lub dochodu, jaki osiągnie.


Pozostało 63% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Agnieszka(2017-10-21 03:24) Zgłoś naruszenie 00

    Mecenasie Czuryło, a czy nie jest czasem tak, że ajent (kiedyś) jest równoznaczny z agentem (dziś)? Art. 568 KH z 1934 --> "Przez umowę ajencyjną kupiec (ajent) podejmuje się stałego pośredniczenia w zawieraniu umów na rzecz dającego polecenie lub zawierania ich w jego imieniu". Art. 758 KC --> "Przez umowę agencyjną przyjmujący zlecenie (agent) zobowiązuje się, w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa, do stałego pośredniczenia, za wynagrodzeniem, przy zawieraniu z klientami umów na rzecz dającego zlecenie przedsiębiorcy albo do zawierania ich w jego imieniu".

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane