statystyki

Marcin Warchoł - Legionista

autor: Anna Krzyżanowska01.12.2015, 10:20; Aktualizacja: 01.12.2015, 11:20

Przygoda Marcina Warchoła, nowego wiceministra sprawiedliwości, z polityką zaczęła się od śmiałej opinii, jaką wyraził podczas seminarium doktorskiego na Uniwersytecie Warszawskim.

To społecznik, naukowiec, doskonały prawnik i wykładowca, a do tego niesamowicie pracowity człowiek. Taką laurkę doktorowi Marcinowi Warchołowi wystawiają osoby z jego otoczenia. 18 listopada dr Warchoł został powołany na stanowisko podsekretarza stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości. W resorcie odpowiada m.in. za zawody prawnicze, legislację i kasacje, a jego główne zadanie to, jak mówi „powrót do poprzedniego modelu postępowania karnego z pewnymi modyfikacjami mającymi na celu jego usprawnienie i przyspieszenie”. Będzie więc w głównej mierze odpowiedzialny za cofanie obowiązujących od lipca zmian w procedurze karnej.

– Stoję na stanowisku, że prawda materialna lepsza jest do osiągnięcia w klasycznym modelu postępowania karnego. Sąd nie może być biernym arbitrem, który siedzi z założonymi rękami. Prawda materialna jest bowiem podstawową zasadą procesu karnego, do dążenia do niej powołani są zarówno prokurator, jak i sąd – mówi nowy wiceminister sprawiedliwości.

Na prawo trafił przez zamiłowanie do historii, jako laureat olimpiady historycznej. – Historia, prawo i polityka są dziedzinami splecionymi ze sobą, stąd właśnie wydział prawa. Dla mnie słowo polityka nie ma negatywnego wydźwięku. Polityka to troska o dobro wspólne. Prawo to narzędzie organizacji silnego państwa. Historia to zaś, jak to ktoś kiedyś ujął, polityka, tylko ciut wcześniej. Z tych właśnie względów obrałem taką a nie inną drogę w życiu –zaznacza.


Pozostało jeszcze 85% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane