statystyki

Trzeci wniosek do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie noweli o TK

autor: Małgorzata Kryszkiewicz26.11.2015, 07:45; Aktualizacja: 26.11.2015, 08:51
Debata nad uchwałą PiS o unieważnieniu wyboru sędziów Trybunału Konstytucyjnego

Zgromadzenie ogólne sędziów SN zaapelowało, aby I prezes również zaskarżyła ten akt prawny.źródło: PAP
autor zdjęcia: Tomasz Gzell

Tym razem autorem zaskarżenia jest Krajowa Rada Sądownictwa. Organ ten, podobnie jak wcześniej rzecznik praw obywatelskich oraz grupa posłów PO, nabrał wątpliwości co do trybu, w jakim nowelizacja ustawy o Trybunale Konstytucyjnym (Dz.U. z 2015 r. poz. 1928) została uchwalona.

KRS zwraca uwagę, że została pozbawiona realnej możliwości przedstawienia opinii o projekcie spornej nowelizacji. „Organy władzy ustawodawczej zwróciły się do rady o wyrażenie stanowiska w sprawie projektu ustawy w dniu 17 listopada 2015 r., czyli w tym samym dniu, w którym skierowały projekt do pierwszego czytania na posiedzeniu Sejmu, a już 19 listopada 2015 r. projekt został ostatecznie uchwalony przez Sejm, 20 listopada 2015 r. przyjęty przez Senat i podpisany przez prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej” – przypomniano w uzasadnieniu wniosku.

Jak przypomniała rada, zgodnie z art. 186 ust. 1 konstytucji KRS stoi na straży niezależności sądów i niezawisłości sędziów. Z normy tej wynika m.in. uprawnienie tego organu do wypowiadania się we wszystkich sprawach dotyczących niezależności sądów i niezawisłości sędziów, w tym także do opiniowania projektów ustaw.

Rada podkreśla, że przedkładanie projektów mających szczególne znaczenie dla ustroju państwa dosłownie w ostatniej chwili, a także niczym nieuzasadnione przyśpieszenie prac nad nimi, godzi w dobro wymiaru sprawiedliwości.


Pozostało 58% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

 • TvKB(2015-11-26 11:58) Zgłoś naruszenie 10

  Opiniowanie nie należy mylić z uchwalaniem ustaw. Sejm jest tu niezależny, może uchwalić ustawy
  wbrew opiniom, lub nawet z nich zrezygnować, jeśli jest taka wola większości parlamentarnej, która odzwierciedla wolę suwerena, który ją wybrał.

  Odpowiedz
 • "Prawo, ktore nie słuzy narodowi jest bezprawiem"(2015-11-26 10:38) Zgłoś naruszenie 10

  Kornel Morawiecki, polityk ugrupowania Kukiz'15 podczas wczorajszej debaty w Sejmie mówił, że „nad prawem jest dobro narodu”. Powiedział, że „prawo, które nie służy narodowi, jest bezprawiem”

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane