Były szef ABW Bogdan Święczkowski - wiceministrem sprawiedliwości. Na wniosek szefa resortu Zbigniewa Ziobry na to stanowisko powołała go premier Beata Szydło.

Bogdan Święczkowski ma 45 lat. Jest absolwentem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Ukończył również studia podyplomowe z zakresu prawa europejskiego.

Bogdan Święczkowski jest prokuratorem Prokuratury Krajowej w stanie spoczynku. W latach 2006-2007 był szefem Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Reklama

W 2010 roku został radnym sejmiku województwa śląskiego z ramienia PiS. Rok później został liderem listy tej partii w okręgu wałbrzyskim i uzyskał mandat poselski. Po wyborach Bogdan Święczkowski odmówił zrzeczenia się funkcji prokuratora w stanie spoczynku, wobec czego ówczesny marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna wygasił jego mandat. Odwołanie Święczkowskiego oddalił również Sąd Najwyższy.

Jak czytamy na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości, Bogdan Święczkowski zrzekł się wynagrodzenia zasadniczego przysługującego podsekretarzowi stanu.