statystyki

Andrzej Zoll: Polska idzie śladem Białorusi i Kazachstanu

autor: Małgorzata Kryszkiewicz25.11.2015, 00:00; Aktualizacja: 25.11.2015, 05:53
Trybunał Konstytucyjny

Trybunał Konstytucyjnyźródło: Materiały Prasowe

Trzy miesiące po wejściu w życie uchwalonej kilka dni temu noweli ustawy o TK Andrzej Rzepliński oraz Stanisław Biernat mogą stracić nie tylko funkcje kierownicze w trybunale, ale w ogóle przestać być jego czynnymi sędziami.

Takie obawy ma prof. Andrzej Zoll, były prezes Trybunału Konstytucyjnego. Przedstawił je podczas wczorajszej konferencji zorganizowanej wspólnie przez rzecznika praw obywatelskich, Stowarzyszenie Sędziów „Themis” oraz Krajową Radę Sądownictwa. Spotkanie odbywało się pod hasłem: „Niezależność sądownictwa gwarancją praw i wolności jednostki”.


Pozostało jeszcze 88% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

 • Agnieszka(2015-11-25 10:38) Zgłoś naruszenie 00

  Należy zauważyć, że w art. 194 ust. 1 Konstytucji RP jest mowa o „wyborze” sędziów TK, natomiast w art. 194 ust. 2 Konstytucji RP jest mowa o powołaniu danego sędziego TK na stanowisko Prezesa, Wiceprezesa. Jest zatem wyraźne oddzielenie tych dwóch decyzji, a mianowicie o wyborze na stanowisko sędziego TK i dopiero potem powołaniu na stanowisko Prezesa, Wiceprezesa TK. Pierwsza decyzja dotyczy wyłącznie wyboru sędziego TK. Z kolei druga decyzja dotyczy POWOŁANIA na stanowisko Prezesa, Wiceprezesa TK. Należy zaznaczyć, że dany sędzia TK musi być najpierw wybrany przez Sejm na 9 lat, a dopiero potem jest powołany przez Prezydenta RP na stanowisko Prezesa, Wiceprezesa TK. Jak podkreślają przedstawiciele doktryny można zrezygnować ze stanowiska Prezesa, nie rezygnując ze stanowiska sędziego. (Z. CZESZEJKO-SOCHACKI, L. GARLICKI, J. TRZCIŃSKI: Komentarz do ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. Warszawa 1999, s. 60).

  Odpowiedz
 • Rafał z Poznania(2015-11-29 21:58) Zgłoś naruszenie 00

  do "bez POważania" - licz się ze słowami!!

  Odpowiedz
 • bez POważania(2015-11-25 18:26) Zgłoś naruszenie 00

  Panie Zoll, gdzie były pańskie gromiące komentarze w czerwcu/lipcu, gdy ówczesna miłościwie i rozsądnie panująca w Polszcze władzunia dokonała zamachu na TK powołując bezprawnie co najmniej 2 sędziów??? Gdzie pan i pańscy koledzy wtedy byli i czemu nie podnosili tgo całego rwetesu? Chyba coś się panu POmyliło z tymi państwami, które pan wymienił jako wzory do naśladowania dla Polski, chociaż gdy spojrzeć na ostatnie 8 lat to faktycznie był niejeden powód do określania Polski jako drugiej Białorusi a może nawet niekiedy Syrii. Więc nie oPOwiadaj pan bzdur, bo moralność Kalego przez pana przemawia, a to już na pewno nie świadczy o pańskiej tzw. niezależności, a zwłaszcza niezawisłości.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane