Prezes Trybunału Konstytucyjnego Andrzej Rzepliński zapowiedział, że 3 grudnia Trybunał rozpatrzy wniosek Platformy Obywatelskiej o zbadanie, czy uchwalona w poprzedniej kadencji Sejmu ustawa o Trybunale jest zgodna z konstytucją.

Sędzia Rzepliński powiedział w TVP Info, że Trybunał rozpatruje dwa wnioski w sprawie uchwalonej w czerwcu ustawy o Trybunale Konstytucyjnym - złożony w poprzedniej kadencji wniosek posłów PiS oraz złożony dwa dni temu wniosek autorstwa posłów PO i PSL. Co prawda PiS dwa tygodnie temu wycofało swój wniosek, ale - jak powiedział Adrzej Rzepliński - nie ma jeszcze decyzji Trybunału co do sposobu załatwienia tej sprawy.

Na początku października Sejm poprzedniej kadencji, mimo sprzeciwu PiS, wybrał pięciu nowych sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Do dzisiaj sędziowie nie zostali zaprzysiężeni przez prezydenta.

Po południu Sejm uchwalił nowelizację ustawę o Trybunale Konstytucyjnym. Za byli wszyscy obecni na sali posłowie - 268. Przed głosowaniem salę obrad opuścili przedstawiciele PO, Nowoczesnej i PSL. Projekt Prawa i Sprawiedliwości poparła większość posłów klubu Kukiz'15.

Zgodnie z ustawą, ma odbyć się ponowny wybór pięciu członków Trybunału Konstytucyjnego.