statystyki

Logo Ewa&Przyjaciele narusza prawo do znaku towarowego?

autor: Tomasz Mielke20.10.2015, 09:38; Aktualizacja: 20.10.2015, 09:50
"Ewa&Przyjaciele" restauracja

"Ewa&Przyjaciele" restauracjaźródło: PAP
autor zdjęcia: Jacek Turczyk

Ależ to logo Ewa & Przyjaciele jest podobne do szyldu restauracji Sowa & Przyjaciele. Czy nie narusza ono praw do znaku towarowego? Ciekawe, co by było, gdyby ktoś pod takim szyldem rzeczywiście uruchomił działalność?” – mieliśmy okazję podsłuchać taką oto wymianę uwag dwóch przedsiębiorców komentujących happeningową inicjatywę opozycyjnej partii.

Otóż nie: użycie owej nazwy przez jedną z partii politycznych w trakcie trwającej kampanii politycznej nie może zostać uznane za naruszenie praw ochronnych do znaku towarowego Sowa & Przyjaciele (przy założeniu, że taki znak towarowy zostałby zarejestrowany przez Urząd Patentowy RP).

Zacznijmy od tego, kiedy w świetle przepisów mielibyśmy do czynienia z naruszeniem. Zgodnie z art. 296 ustawy z 30 czerwca 2000 r. – prawo własności przemysłowej (Dz.U. z 2001 r. nr 49, poz. 508 ze zm.; dalej: p.w.p.) osoba, której prawo ochronne na znak towarowy zostało naruszone, lub osoba, której ustawa na to zezwala, może żądać od osoby, która naruszyła to prawo, zaniechania naruszania, wydania bezpodstawnie uzyskanych korzyści, a w razie zawinionego naruszenia również naprawienia wyrządzonej szkody na zasadach ogólnych lub poprzez zapłatę sumy pieniężnej w wysokości odpowiadającej opłacie licencyjnej albo innego stosownego wynagrodzenia, które w chwili ich dochodzenia byłyby należne tytułem udzielenia przez uprawnionego zgody na korzystanie ze znaku towarowego. Zgodnie z ust. 2 art. 296 p.w.p. naruszenie prawa ochronnego na znak towarowy polega na bezprawnym używaniu w obrocie gospodarczym:

1) znaku identycznego do zarejestrowanego znaku towarowego w odniesieniu do identycznych towarów;


Pozostało 58% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane