statystyki

Koen Lenaerts - sędzia Europy

autor: Emilia Świętochowska16.10.2015, 10:44; Aktualizacja: 16.10.2015, 11:17
Ścieżka zawodowa sędziego Lenaertsa jest doskonałym materiałem na praktyczny przewodnik dla każdego młodego prawnika marzącego o osiągnięciu najbardziej prestiżowych posad w unijnym wymiarze sprawiedliwości

Ścieżka zawodowa sędziego Lenaertsa jest doskonałym materiałem na praktyczny przewodnik dla każdego młodego prawnika marzącego o osiągnięciu najbardziej prestiżowych posad w unijnym wymiarze sprawiedliwościźródło: ShutterStock

Wybór Koena Lenaertsa na prezesa Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej można bez wahania uznać za naturalne zwieńczenie imponującej, blisko 30-letniej kariery w luksemburskim sądzie.

Po ogłoszeniu informacji, że to 61-letni sędzia z Antwerpii przejmie stery w jednej z najważniejszych instytucji unijnych, premier Flandrii Geert Bourgeois zachwalał go jako wyjątkowo zdolnego prawnika i doświadczonego sędziego, który „słynie nie tylko z encyklopedycznej wiedzy i przywiązania do szczegółów, lecz także empatycznego zrozumienia”. Belgijski minister sprawiedliwości Koen Geens krótko podsumował, że to po prostu „odpowiednia osoba na takie stanowisko”.

Ścieżka zawodowa sędziego Lenaertsa jest doskonałym materiałem na praktyczny przewodnik dla każdego młodego prawnika marzącego o osiągnięciu najbardziej prestiżowych posad w unijnym wymiarze sprawiedliwości. Pracę w trybunale luksemburskim Belg rozpoczął w 1984 r. od stanowiska referendarza niedługo po obronie doktoratu, żeby po pięciu latach uzyskać nominację na sędziego Sądu Pierwszej Instancji, jednego z organów TSUE. W 2003 r. dołączył do grona sędziów trybunału, a od 2012 r. pełnił funkcję jego wiceprezesa.

Droga na szczyt nie byłaby taka prosta, gdyby nie gruntowna i starannie przemyślana kariera akademicka. Na studia prawnicze zdecydował się za radą wuja – szefa samorządu adwokackiego w Antwerpii. To właśnie on zasugerował mu studia na Uniwersytecie w Namur położonym we frankofońskiej Walonii. Jak wspominał sędzia Lenaerts w rozmowie z uczelnianym czasopismem „Libre cours”, na początku lat 70., kiedy rozpoczynał studiowanie prawa, wciąż niewielu rodowitych Flamandów wybierało naukę na francuskojęzycznych uniwersytetach, sam jeszcze nie mówił wówczas zbyt dobrze po francusku.


Pozostało 72% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

 • "Sedzia Europy"?-czy Unijnego Burdelu,Syfu ?(2015-10-18 12:09) Zgłoś naruszenie 00

  UNIA EUROPEJSKA TO NIE Europa ale TOTALITARNY UNIJNY BURDEL i jego syf do pacyfikacji suwerennych krajów kontynentu Europa !!!
  EUROPA to NIE to samo co TOTALITARNY UNIJNY BURDEL !
  Europa to nie unia ale kontynent z suwerennymi karajmi,nie mylić z unijnym burdelem !
  POtwór o nazwie "unia europejska" to gniazdo,do którego wpycha sie euroniewolników na POżarcie.
  EU to totalitarny unijny burdel,który ma tylko propagande oglupiania euroniewolników,drukuje szmaty o nazwie 'euro" bez pokrycia ! To POtwór niszczący suwerenne kraje kontynentu Europa,knujacy w poszczególnych krajach tzw. "europejczyków" ,czyli wynarodowionych obłąkanych psów,których można kopać w d..e ,a po wykorzystaniu zabijac ! Specjalnie wmieszają do każdego kraju islamskich bandytów,aby podcinali gardla dla siania strachu,dla latwiejszego zniewalania euroniewolników (z tym zamiarem wydali pozwolenia na budowe kolejnych meczetow).
  "EU" to gniazdo,w którym bedą walczyc o życie bite naiwne pisklęta ,a miedzynarodówka bandytów będzie robila wlasne interesy !Trzeba być wyjątkowym zeszmacialym karlem,żeby dobrowolnie oddawać suwerenność wlasnego kraju za niewolnictwo w totalitarnym unijnym burdelu !
  Kazdy burdel prowadzi do syfu !
  Nie bylo Unijnego Burdelu,a suwerenne kraje istnialy tyle wieków i stanowiły same o sobie !
  Bądzmy zawsze Polakami,nigdy wynarodowionymi,unijnymi PO.srańcami !

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane