statystyki

Nieczytelne obowiązki dla przemysłu: Trudno uzyskać informację o możliwych eksplozjach i skażeniach od zakładu

autor: Jakub Styczyński13.10.2015, 07:33; Aktualizacja: 13.10.2015, 09:08

Mieszkańcy okolic zakładów przemysłowych mogą uzyskać informacje o możliwych pożarach, eksplozjach i skażeniach. Przepisy są jednak tak skonstruowane, że nawet eksperci ich nie rozumieją.

Zgodnie z nowelizacją prawa ochrony środowiska oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2015 r. poz. 1434), która weszła w życie 5 października 2015 r., zakłady o zwiększonym i wysokim ryzyku awarii mają informować na stronach internetowych o zagrożeniach, które mogą wystąpić, sposobach radzenia sobie z nimi oraz o wynikach kontroli bezpieczeństwa.

– Zapisy są na tyle ogólne, że w praktyce firmy mogą same decydować, jakie informacje zamieszczać. I już dziś mówią, że nie wszystkimi chcą się dzielić – wskazuje Filip Elżanowski, adwokat, specjalista ds. prawa energetycznego.

Nowela jest transpozycją przepisów europejskich. Ujednolica polskie prawo z dyrektywą Komisji Europejskiej Seveso III oraz ma dostosowywać istniejący system do nowego sposobu oznaczania substancji, określonego w unijnym rozporządzeniu CLP (Classification, Labelling, Packaging – Klasyfikacja, Znakowanie, Pakowanie). Zgodnie z art. 248 ustawy zakłady klasyfikuje się jako te o zwiększonym lub dużym ryzyku w zależności od rodzaju, kategorii i ilości substancji niebezpiecznej znajdującej się w przedsiębiorstwie. Na razie obowiązują jednak stare zasady: w ciągu 12 miesięcy minister gospodarki powinien wprowadzić rozporządzenie określające nowe przepisy klasyfikujące przedsiębiorstwa.


Pozostało jeszcze 80% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane