statystyki

Trybunał kręci na siebie bat

12.10.2015, 07:11; Aktualizacja: 12.10.2015, 07:16

Jeśli jest fałsz w danym rozstrzygnięciu, to się to czuje. I to jest w tej chwili to, co niestety zagraża prestiżowi TK - mówi prof. Ewa Łętowska.

Piotr Szymaniak: Twierdzi pani, że wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie obrazy uczuć religijnych został nie do końca dobrze zrozumiany. Dlaczego?

Ewa Łętowska: Dominuje przekaz, jakoby TK uznał za konstytucyjną penalizację obrazy uczuć religijnych w ogólności. A on tylko stwierdził, że konstytucyjna jest penalizacja przy sankcji grzywny. Jeżeli penalizacja w zakresie grzywny jest dozwolona – zresztą podzielam ten pogląd – to nadal nic jeszcze nie powiedziano o konstytucyjności pozostałych rodzajów kar: ograniczeniu wolności i pozbawieniu wolności do lat dwóch, jakie przewiduje art. 196 k.k. Tymczasem ludzie rozumują albo a contrario (uznając, że wobec tego pozostałe sankcje z tego przepisu są niekonstytucyjne) lub przez podobieństwo: czyli skoro kara grzywny jest tu konstytucyjna, to te pozostałe kary także. Oba wnioski są zaś fałszywe, a winne temu jest upodobanie trybunału do wyroków pytyjskich. Mogliby to wszystko jaśniej wykładać. Podobne przekłamania towarzyszą zresztą drugiej rozpatrywanej w ubiegłym tygodniu sprawie.

PSZ: Chodzi o klauzulę sumienia?


Pozostało 86% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

 • henryabor(2015-10-12 10:27) Zgłoś naruszenie 00

  Domniemana obraza tzw. uczuć religijnych, to obraza ludzkiej głupoty! Głupotę i niedorozwój można jedynie zdiagnozować, a nigdy w jakikolwiek sposób obrazić?! Ponadto w każdym świeckim konstytucyjnie państwie religia i wiara przynależy głębokiej prywatności wierców oraz murom kościołów! Natomiast w ultrakatolickiej Polsce religia wypełzła na ulice wsi i miast wciąż dalej zawłaszczając kolejne sfery życia publicznego państwa! Więc jeśli religia na każdej rogatce, ulicy, placu czy w urzędzie prowokuje mnie i obraża mój rozum, to ja w obronie własnej tożsamości mam moralne prawo przynajmniej splunąć w jej kierunku!

  Odpowiedz
 • Czytelnik(2015-10-12 14:52) Zgłoś naruszenie 00

  Prestiż TK, jeżeli prezes Andrzej Rzepliński przed wybraniem na sędziego Trybunału Konstytucyjnego pełnił wiele istotnych funkcji dotyczących praw człowieka m.in. w Helsińskiej Fundacji Fundacji Praw Człowieka, IPN. W tym czasie, w telewizyjnej rozmowie z p. Olejnik twierdził, że pozytywnie zweryfikowanym, byłym funkcjonariuszom Służby Bezpieczeństwa nie można odebrać nabytych praw emerytalnych. Zmienił miejsce siedzenia i został sędzią sprawozdawcą żarliwie walczącym o odebranie tych praw. Chyba, to nie jest odosobniony przykład.

  Odpowiedz
 • L...(2015-10-12 20:14) Zgłoś naruszenie 00

  cudowna, mądra, najlepsza ze wszystkich, nie do zastąpienia Pani Profesor- z utęsknieniem czekamy na każdy Pani felieton i wywiad...wyrazy najgłębszego szacunku, podziwu i pełnego wsparcia

  Odpowiedz
 • Ja-k Gr-a muzykujący(2015-10-13 01:41) Zgłoś naruszenie 00

  Humanistka pelna gębą
  ,,mędrole Tischnera "

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane