statystyki

Kiedy ustępujący wspólnik spółki cywilnej musi się zgodzić na następcę

autor: Leszek Jaworski06.10.2015, 08:35; Aktualizacja: 06.10.2015, 09:24
Zmiana składu osobowego spółki polegająca na wstąpieniu do spółki nowego wspólnika możliwa jest jedynie przez zmianę lub zawarcie nowej umowy spółki.

Zmiana składu osobowego spółki polegająca na wstąpieniu do spółki nowego wspólnika możliwa jest jedynie przez zmianę lub zawarcie nowej umowy spółki.źródło: ShutterStock

Prowadziłam ze wspólnikiem firmę w formie spółki cywilnej. Ten po wystąpieniu ze spółki złożył wniosek o wykreślenie z rejestru numeru REGON. Spółka kontynuuje działalność, gdyż przystąpiła do niej inna osoba. Poprzedni wspólnik nie wypowiedział się co do tego, czy wyraża na to zgodę. Czy jest możliwe przywrócenie numeru REGON?

Nie jest możliwe przywrócenie numeru identyfikacyjnego REGON, ponieważ nie zachowano w tym przypadku ciągłości istnienia spółki. Udział wspólnika został wypowiedziany w sposób skuteczny. Jednocześnie nieskuteczne było przyjęcie nowego wspólnika. W tej sprawie nie została podjęta uchwała o przyjęciu nowego wspólnika przez dotychczasowych udziałowców. Jeżeli więc spółka, której dotyczył wykreślony numer REGON, była spółką dwuosobową, z dniem złożenia wniosku o wykreślenie z rejestru numeru REGON doszło do jej rozwiązania. W podobnym tonie wypowiedział się Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie 9 lutego 2015 r. (sygn. akt VI SA/Wa 405/14).


Pozostało 63% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane