statystyki

Zlecenia powiernicze dla adwokatów: Zaufanie to za mało

autor: Ewa Maria Radlińska02.10.2015, 00:00
Andrzej Michałowski, adwokat z kancelarii Michałowski Stefański

Andrzej Michałowski, adwokat z kancelarii Michałowski Stefańskiźródło: DGP
autor zdjęcia: Górski

Zlecenia powiernicze dla adwokatów nie są domeną przestępców. Takie umowy, choć nieczęsto stosowane i trudne do napisania, są jak najbardziej prawnie dopuszczalne, akceptowane przez orzecznictwo i literaturę prawniczą - mówi adw. Andrzej Michałowski.

Ewa Maria Radlińska: Od wielu tygodni większość gazet rozpisuje się o sprawie mecenasa Dubienieckiego. I my zacznijmy od tego. „Gazeta Wyborcza” opisała drogę zawodową pana mecenasa. W tekście przywołała wypowiedź prawnika, specjalisty od spółek, który wyjaśnił, że „klienci zadłużeni albo będący w konflikcie z prawem nie chcą, by spółka była rejestrowana przez sąd pod ich nazwiskiem, więc 100 proc. udziałów bierze na siebie adwokat czy radca. Tajna umowa, która zwykle leży w sejfie kancelarii, gwarantuje zwrot całości udziałów w spółce, gdy klient tego zażąda. (...) Robi się to od dawna, szczególnie na obrzeżach świata przestępczego”. Faktycznie tak jest?

Andrzej Michałowski: Nie znam pana Dubienieckiego ani żadnych dokumentów z jego sprawy. Możemy zatem rozmawiać o praktyce rynku, nie o konkretnym przypadku. Moim zdaniem teza przedstawiona w cytowanym fragmencie artykułu jest przerysowana na użytek tej jednostkowej sprawy.

EMR: Więc jak to rzeczywiście jest?

AM: To prawda, że od bardzo wielu lat, właściwie od początku PRL, adwokaci podejmowali się czynności powierniczych (tzw. fiducjarnych). Ta instytucja to klasyka cywilistyki, wywodząca się jeszcze z prawa rzymskiego. Ale zlecenia powiernicze dla adwokatów to nie domena przestępców.


Pozostało 94% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane