statystyki

Ubezpieczyciel łatwo się nie wycofa z umowy

autor: Ewa Maria Radlińska24.09.2015, 09:38; Aktualizacja: 24.09.2015, 10:05
Właściciel wniósł o zasądzenie od TU odszkodowania w kwocie 95 tys. zł

Właściciel wniósł o zasądzenie od TU odszkodowania w kwocie 95 tys. złźródło: ShutterStock

Zwłaszcza jeżeli twierdzi, że został przez klienta wprowadzony w błąd przy zawieraniu umowy, gdyż pojazd przedstawiony do oględzin nie był tym, który został rzeczywiście nabyty.

TEZA Jeżeli towarzystwo ubezpieczeń chce się uchylić od skutków oświadczenia woli z powodu wprowadzenia go w błąd, to takie oświadczenie nie będzie skuteczne, jeżeli nie dotyczy w ogóle treści zawartej pomiędzy stronami umowy, a tym bardziej istotnego elementu umowy.

STAN FAKTYCZNY Samochód osobowy został zarejestrowany we Francji w 2003 r. W wyniku aktu wandalizmu uległ częściowemu spaleniu w 2006 r. Został uznany przez biegłego za nienaprawialny i wyrejestrowany. Wartość odtworzeniową pojazdu ustalono na 30 tys. euro, a koszt naprawy na 41 tys. euro.

W następstwie szkody pojazd został sprzedany firmie, która z kolei sprzedała go Polakowi za kwotę 400 euro. Po naprawie uległ kolejnemu spaleniu na posesji właściciela.

Przewidując wysokie koszty naprawy, mężczyzna sprzedał samochód. Nowy nabywca w 2008 r. zawarł umowę ubezpieczenia AC pojazdu. Sumę ubezpieczenia autocasco ustalono na kwotę 97 tys. zł i pobrano pierwszą ratę składki w kwocie 3 tys. zł.


Pozostało 84% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane