statystyki

Sieci handlowe chcą doprecyzowania projektu o przeciwdziałaniu marnowania żywności

autor: Patrycja Otto10.09.2015, 07:23; Aktualizacja: 10.09.2015, 10:55
sklep z zabawkami

Projekt ustawy nie określa, kto ponosi koszty transportu żywności ze sklepu do OPPźródło: ShutterStock

Jutro w Sejmie ma się odbyć pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o przeciwdziałaniu marnowania żywności. Zgodnie z nią sklepy o powierzchni powyżej 250 mkw. będą musiały obowiązkowo – a nie jak teraz dobrowolnie – przekazywać niesprzedane jedzenie na cele charytatywne. Niezastosowanie się do zaleceń ustawodawcy ma być sankcjonowane grzywną.

Branża handlowa jest przeciw.

– Idea jest szczytna. Co jednak w sytuacji, gdy w okolicy sklepu nie ma organizacji pożytku publicznego, czyli placówka nie ma z kim podpisać umowy o współpracy? Albo jeśli organizacja jej odmówi lub nie odbierze towaru – pyta Karol Stec z departamentu prawnego Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji.

Szczególnie że projekt ustawy nie określa, kto ponosi koszty transportu żywności ze sklepu do OPP. Tymczasem nie wszystkie organizacje są wyposażone w samochody odpowiednie do przewożenia środków spożywczych. Brakuje zwłaszcza chłodni, będą więc mogły odmówić odbioru np. jogurtów.


Pozostało jeszcze 76% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane