Obrona Dubienieckiego to duże wyzwanie

autor: Ewa Szadkowska04.09.2015, 11:00; Aktualizacja: 04.09.2015, 11:31
prawnik; adwokat

Mecenas Dubieniecki korzysta z domniemania niewinności dlatego jego wina musi zostać udowodnionaźródło: ShutterStock

Liczba spraw karnych toczących się przeciwko członkom palestry nie jest problemem. To są ciągle jednostkowe przypadki, choć bulwersują - wyjaśnia Krzysztof Stępiński, adwokat specjalizujący się w sprawach karnych.

W ostatnich dniach media żyją sprawą adwokata Marcina Dubienieckiego, który jest podejrzany o kierowanie grupą przestępczą, pranie brudnych pieniędzy i wyłudzenie 13 mln zł z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Ma dwóch obrońców – adwokatów, a jednym z nich jest jego ojciec. Trudno jest bronić innego adwokata?

Jest to spore wyzwanie. Sam doświadczyłem tego na własnej skórze, będąc obrońcą wybitnego adwokata (chodzi o mec. Krzysztofa Piesiewicza – red.).

Czy adwokat powinien bronić innego adwokata, będąc jednocześnie jego ojcem?

Nigdy nie broniłem osoby najbliższej, lecz przyglądałem się takiej obronie i odniosłem wrażenie, że obrońca w takiej sytuacji traci z pola widzenia niektóre ważne aspekty sprawy, może nieprawidłowo rozkładać akcenty. To sprawa dodatkowych emocji. Ale rozumiem i szanuję takie zaangażowanie. Jednak nie lubię brać udziału w sprawach ludzi, których znam.

No i w dodatku pan Dubieniecki jest powszechnie rozpoznawalną osobą, a sprawę śledzą media. Trudno bronić w sytuacji, gdy media wydają wyrok, zanim zrobi to sąd?

Trudniej. Czytając hejterskie posty znajdujące się pod tekstami dotyczącymi tej sprawy, wyraźnie widać, że osoba pana mecenasa jest bardzo negatywnie postrzegana. A być może nie jest to człowiek z kryształu, ale na razie żadna wina nie została mu udowodniona. Rola mediów w wymiarze sprawiedliwości jest ogromna i ciągle rośnie. Dzieje się to jednak ze szkodą dla jakości wymiaru sprawiedliwości. Trzeba pamiętać o tym, że adwokat, o którym mówimy, tak jak każdy obywatel w podobnej sytuacji korzysta z domniemania niewinności we wszystkich aspektach sprawy.


Pozostało 75% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • I(2015-09-05 21:14) Zgłoś naruszenie 00

    A CO TEN DUBIENIECKI KRADŁ SKORO FIRMY MUSZĄ ODEBRAC SWOJE POMIMO ZE TAKA FIRMA SIĘ TRZYMA DZIĘKI UE NO NIE ROZUMIĘ CO TEN PAN DUBIENIECKI KRADŁ ,CHYBA NIE TAK JAK NFZ KRADNIE NASZE SKLADKI I NIC NIE WIEMY ZA CO I ZA ILE MAMY SIE LECZYC ,JEST UE I JEST OTWART BRAMKA DLA ZLODZIEIJ NIE TAKICH JAK PAN DUBIENIECKI , CZEKAMY

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane