statystyki

Prawnik zależny od pracodawcy nie daje gwarancji obrony

autor: Anna Krzyżanowska31.07.2015, 07:24; Aktualizacja: 31.07.2015, 08:56
prawnik

Widać wyraźnie, że adwokaci chcą stworzenia instytucjonalnego modelu pomocy prawnej z urzędu - powiedział rozmówcaźródło: ShutterStock

- Być może w przyszłości osoby chcące pozostawać w stosunku pracy powinny znaleźć się w samorządzie radcowskim. Natomiast wykonujące wolny zawód – w adwokaturze - wyjaśnia prof. dr hab. Maciej Gutowski

Już prawie 6 tys. adwokatów i aplikantów adwokackich odpowiedziało na pytania zawarte w ankiecie dotyczącej strategii adwokatury. Spodziewał się pan takiego odzewu?

Nie wiem, czy się spodziewałem, ale cieszę się, że adwokatura tak chętnie wyraża pogląd w sprawach dotyczących nie tylko samorządu, lecz także wymiaru sprawiedliwości.

Czy z ankiety wyłania się to, jak za parę lat widzą swój samorząd członkowie palestry?


Pozostało 87% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

 • k(2015-07-31 09:07) Zgłoś naruszenie 00

  tytuł nieadekwatny w zasadzie do rzeczywistości, zakłamany może piszący tak czynił , przecież umowy po pracę trzeba chronić tak większość podają twierdzi obywateli, powinny być dobre, godne, prof. Gutowski pewnie całe życie na „specjalnej” umowie o pracę z mnóstwem przywilejów ?,,łatwo tak „lekko” mówić i niszczyć, adwokatur jakie daje gwarancje, takie albo żadne ?

  Odpowiedz
 • .....(2015-08-01 10:10) Zgłoś naruszenie 00

  Jakiego samorządu czy korporacji skoro przyszlosc adwokatury dyktuje w Polsce Sejm ustawą?

  Przyszlosc adwokatury jako korporacji czy samorzadu zawodowego musi byc zawsze spojna z zalozeniami korporacji europejskiej.to ona wyznacza reguly gry.Problemem i Sejmu i korporacji polskiej jest nadmierna powolnosc we wprowadzaniu zasad europejskich (swiatowych) wykonywania tego zawodu i ksztalcenia do niego oraz robienie z kariery prawnikow populistycznego,medialnego cyrku.

  Adekwatnosc nastapila jednak w ustawie sejmowej,to znaczy wprowadzenie egzaminow adwokackich panstwowych ,wprawdzie tylko raz w roku,ale tu dorastamy do standardow wyzej cywilizowanych w prawie panstw.

  Zasady adwokatury sa procz Polski wszedzie takie same:
  1) zasada calkowitego monopolu w uslugach prawnych na kazdym etapie
  2) zasada zakazu jakiegolwiek ksztalcenia teoretycznego i praktycznego kandydatow do zawodu przed egzaminem adwokackim i pobierania za to pieniedzy (tym zajmuja sie wylacznie uczelnie)
  3) zasada nie przekraczania 6 lat ksztalcenia adwokatow ( lacznie ze studiami).
  4) zasada wykurzenia z adwokatury pracownikow uczelnianych,ktorzy nie moga prowadzic kancelarii pracujac na uczelni
  5) zasada wprowadzenia weryfikacji kodeksow etycznych dla adwokatow
  6) zasada braku odmowy korporacji w zakresie adwokatury z urzedu.Nie oznacza to braku mozliwosci strajku.
  7) zasada rejestracji w izach adwokackich wszelkiej pozaadwokackiej dzialalnosci prawnej,gdyz by byc adwokatem trzeba przestrzegac zasad rownej konkurencji po obu stronach barykady.
  8) adwokatura tylko WERYFIKUJE przydatnosc do zawodu,ale nigdy NIE PRZYGOTOWUJE do zawodu.Sprawdza,sprawdza i jeszcze raz sprawdza w scisle okreslonym czasie i na scisle okreslonych zasadach.Prawo patronatu to tylko prawo do uzyskania rady bardziej doswiadczonego adwokata,jednakze nie jest to prawo do przymusowego zatrudnienia,by odbyc aplikacje (jak w naszym niewolniczym kraju).

  Slowem adwokaci na swiecie stoja na strazy tego,czy sa spelniane nawyzsze standardy zawodowe i czy nabor do tego zawodu jest sprawiedliwy.W Polsce w pewnym czasie adwokatura stala na strazy nieuczciwej konkurencji i zostala poprawiona przez Sejm,jednakze nie do konca dobrze.Te standardy nie oznaczaja tego,iz adwokat nie ma swobodnego uznania co do tego,kto jaka przydatnosc zawodowa prezentuje,ale musi to uzasadnic wydajac opinie indywidualna o kandydacie.Dopuszczony musi byc kazdy kto ukonczyl wyzsze studia prawnicze w ramach korporacji,a nie jak w Polsce rowniez poza nia.

  Adwokaci za granica nigdy nie blokują konkurencji mlodszej,oni po prostu dzieki niej dorabiaja sie wiekszych pieniedzy.Te obce reguly sa bardzo korzystne dla absolwentow prawa w Polsce.Dla adwokatury zrszta tez.Te,ktore mamy obecnie nie sa dostatecznie korzystne dla obu stron.

  Odpowiedz
 • lm(2015-07-31 19:33) Zgłoś naruszenie 00

  Zlikwidować korporacje, w ramach demonopolizacji rynku. Skończy się ten ciągły problem.
  Zrobili sobie monopol a teraz dyktują warunki. My musimy radzić sobie na wolnym rynku, a tam ma być komunizm: każdemo wedle potrzeb.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane