statystyki

Zostałeś odwołany z urlopu? Szef musi ci zapłacić

autor: Mariusz Stępień30.07.2015, 10:12; Aktualizacja: 30.07.2015, 10:17
kitesurfing, wakacje, lato, sport, woda

Przyjmuje, że do kosztów, które pracodawca ma obowiązek zwrócić, należą m.in. wydatki poniesione „z góry” np. na zakup wczasów czy wycieczki. Jednak nie całość opłaty, a tylko za czas pobytu niewykorzystanego z powodu odwołania.źródło: ShutterStock

Pracownik z rodziną (żona i dwoje dzieci w wieku 2 lata i 3,5 roku) wyjechał na dwutygodniowe wczasy do Egiptu. Po kilku dniach pobytu został odwołany z urlopu. Wbrew sugestiom pracodawcy, że wezwanie dotyczy tylko jego i nie powinno wpłynąć na wypoczynek reszty rodziny, razem z pracownikiem do Polski wróciły żona i dzieci. Małżonkowie uznali bowiem, że jednej osobie trudno będzie zapewnić odpowiednią opiekę dwóm małym dzieciom. Czy pracodawca musi zwrócić pracownikowi całą kwotę wydaną przez niego na zakup wczasów? Czy dotyczy to także kosztów poniesionych na wypoczynek jego rodziny? Czy zwrotowi podlegają koszty zakupionego specjalnie na tę okazję sprzętu do nurkowania.

Odwołanie z urlopu, choć bez wątpienia psuje pracownikowi wypoczynek, jest dopuszczalne pod warunkiem, że obecność pracownika w zakładzie pracy jest niezbędna oraz że wystąpiły okoliczności nieprzewidziane w chwili rozpoczynania przez niego urlopu. Wezwany do powrotu z wakacji pracownik ma obowiązek stawić się w miejscu wskazanym przez pracodawcę. Niepodporządkowanie się poleceniu może być uznane za opuszczenie pracy bez usprawiedliwienia, co upoważnia pracodawcę do kary porządkowej, a nawet do zwolnienia pracownika.

Wydając polecenie powrotu, pracodawca musi jednak liczyć się z obowiązkiem zwrotu podwładnemu kosztów poniesionych przez niego w związku z odwołaniem go z urlopu. Jakich? Przepisy tego nie wyjaśniają.


Pozostało 73% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane