Zdrobnienie imienia zamiast podpisu. Czy testament jest ważny?

autor: Ewa Maria Radlińska01.08.2015, 12:00
Wyjątkowo testament można podpisać w sposób odbiegający od modelowego imienia i nazwiska, gdy stosunek osobisty spadkodawcy i adresata uzasadnia tego rodzaju podpis, zaś okoliczności nie nasuwają wątpliwości co do powagi i zamiaru rozrządzenia.

Wyjątkowo testament można podpisać w sposób odbiegający od modelowego imienia i nazwiska, gdy stosunek osobisty spadkodawcy i adresata uzasadnia tego rodzaju podpis, zaś okoliczności nie nasuwają wątpliwości co do powagi i zamiaru rozrządzenia.źródło: ShutterStock

Co do zasady podpis „Wasz Maruś” to trochę za mało, aby spełnić wymogi ustawowe. Jest to jednak wystarczające, gdy nie ma wątpliwości, od kogo dokument pochodzi

TEZA Wyjątkowo testament można podpisać w sposób odbiegający od modelowego imienia i nazwiska, gdy stosunek osobisty spadkodawcy i adresata uzasadnia tego rodzaju podpis, zaś okoliczności nie nasuwają wątpliwości co do powagi i zamiaru rozrządzenia.

STAN FAKTYCZNY M.R. zmarł 20 stycznia 2015 r. W.R. wniósł o stwierdzenie nabycia spadku po zmarłym 20 stycznia 2015 r. w P. M.R. Wskazał, że spadkodawca pozostawił testament z 2014 r., w którym do dziedziczenia powołał wnioskodawcę oraz trzech uczestników.

Sąd rejonowy stwierdził, że spadek po M.R. na podstawie ustawy nabyła jego matka w 3/6 części oraz rodzeństwo po 1/6 części każdy z nich. Złożony do akt sprawy testament własnoręczny był zaś nieważny, jako sprzeczny z art. 949 par. 1 kodeksu cywilnego, zgodnie z którym spadkodawca może sporządzić testament w ten sposób, że napisze go w całości pismem ręcznym, podpisze i opatrzy datą. Przedłożony dokument nie spełniał tych wymogów, albowiem brak w nim podpisu spadkodawcy.

Zawierał on sformułowanie „(...) Pozdrawiam. Wasz Maruś. Krótko i na temat. Hej”. Zdaniem sądu nie można uznać jakoby wyrażenie to było wystarczające, aby uznać je za podpis, gdyż nie jest oczywiste, od kogo dokument pochodzi. Podpis powinien wyraźnie wskazywać, kto sporządził testament, aby było oczywiste, że zawiera on ostatnią wolę spadkodawcy, co do którego toczy się postępowanie o stwierdzenie nabycia spadku.

Wobec tego do dziedziczenia po M.R. doszło na podstawie ustawy. Apelację wniósł uczestnik. Wskazywał, że złożony pod testamentem podpis mógł być uznany za prawidłowo złożony w świetle warunków określonych w art. 949 k.c. i dziedziczenie testamentowe doprowadziłoby do realizacji rzeczywistej woli spadkodawcy.


Pozostało 74% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane