statystyki

Niepełnoletni nie kupi alkoholu ani papierosów, ale prezerwatywy tak

autor: Piotr Pieńkosz27.07.2015, 18:00
Aptekarz może odmówić leków na receptę sprzedaży osobom poniżej 13. roku życia.

Aptekarz może odmówić leków na receptę sprzedaży osobom poniżej 13. roku życia.źródło: ShutterStock

Ostatnio udałem się do apteki, żeby zrealizować receptę. Przy okazji chciałem kupić prezerwatywy. Farmaceutka wydała mi leki, ale jeśli chodzi o zakup prezerwatywy, zażądała okazania dowodu osobistego. Twierdziła, że środki antykoncepcyjne może sprzedawać jedynie osobom pełnoletnim, a jako że mam dopiero 17 lat, to transakcja nie zostanie dokonana. Sądziłem, że jedynymi towarami niedostępnymi dla niepełnoletnich są alkohol i papierosy. A może farmaceutka miała rację – pyta czytelnik.

Zasadą w prawie cywilnym jest, że osoby o ograniczonej zdolności do czynności prawnych, a więc między 13. a 18. rokiem życia, mogą bez zgody przedstawiciela ustawowego skutecznie zawierać umowy powszechne w drobnych bieżących sprawach życia codziennego. Zaliczamy do nich głównie zakupy na stosunkowo niewielkie kwoty. Chcąc jednak chronić osoby niepełnoletnie, ustawodawca wprowadził pewne ograniczenia również odnoszące się do takich codziennych zakupów. Otóż klienci, którzy nie ukończyli 18 lat, nie mogą nabywać wyrobów tytoniowych (w tym e-papierosów) i napojów alkoholowych. Jeśli chodzi o tę drugą kategorię, to nie zaliczamy do niej piw bezalkoholowych, gdyż napój alkoholowy to taki, który zawiera w swojej objętości co najmniej 0,5 proc. alkoholu. Oznacza to, że piwo o niższej zawartości alkoholu może nabyć osoba niepełnoletnia.


Pozostało 58% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane