statystyki

Stołeczny sąd rzuca rękawicę trybunałowi. I to bez uzasadnienia

autor: Małgorzata Kryszkiewicz21.07.2015, 05:54
Sądy chętniej pytają trybunał

Sądy chętniej pytają trybunałźródło: Dziennik Gazeta Prawna

Czy ustawa o Trybunale Konstytucyjnym sama przypadkiem nie narusza konstytucji? Takie pytanie prawne postawił Sąd Okręgowy Warszawa-Praga.

Sądowi nie podoba się m.in. przepis ustawy o TK (Dz.U. z 1997 r. nr 102 poz. 643 ze zm.), który nakłada na sąd zadający pytanie prawne obowiązek uzasadniania postawionych zarzutów. Zaskarżony został również przepis, który pozwala trybunałowi umorzyć postępowanie na posiedzeniu niejawnym, jeżeli dojdzie on do wniosku, że wydanie orzeczenia jest zbędne lub niedopuszczalne. Obydwa pytania prawne zadał SO WarszawaPraga Wydział II Cywilny.


Pozostało 87% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze FB:

Komentarze (1)

  • Viator(2015-07-21 11:32) Zgłoś naruszenie 00

    Są pytania doniosłe , które powinny paść. Należą do nich postawione przez sąd warszawski. To jest zarazem test z zainteresowania dla spraw ważnych w najważniejszych instytucjach naszego Państwa. Przeszkoda formalna, słusznie podniesiona przez prof Chmaja, nie powinna istotnie temu przeszkodzić. Jeśli podmioty, konstytucyjnie uprawnione nie podejmą zgłoszonych przez sąd kwestii, dadzą świadectwo obojętności graniczącej z niedorastaniem do przyjętych ról społecznych.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane