Darowizna dla wnuka: Dorośnie i rozliczy tego, kto zarządzał jego majątkiem

autor: Małgorzata Piasecka - Sobkiewicz17.07.2015, 19:00
opieka, opiekun, emeryt

Postępowanie o rozliczenie zwolnionego opiekuna toczy się przed sądem rodzinnym w trybie nieprocesowym.źródło: ShutterStock

Dziadkowie zamierzają sporządzić umowę darowizny i przekazać wnukowi mieszkanie. Dziecko nie ukończyło jeszcze 18 lat, więc samo nie będzie mogło nim zarządzać ani go wynajmować. Nie mają zaufania do swojego syna i synowej, którzy nadużywają alkoholu i być może wkrótce zostaną pozbawieni praw rodzicielskich. Darczyńcy chcą zabezpieczyć podarowany majątek przed skutkami złego zarządu. Czy mogą wyznaczyć na zarządcę kogoś innego niż rodziców? Czy po osiągnięciu przez wnuka pełnoletniości zarządca powinien mu złożyć rachunek końcowy z zarządu?

W umowie darowizny dziadkowie (czyli dotychczasowi właściciele) mogą zastrzec, aby rodzice dziecka nie zarządzali mieszkaniem, nawet wówczas gdy obojgu przysługuje władza rodzicielska. Nie muszą nawet uzasadniać przyczyny tego zastrzeżenia. Aby jednak było ono ważne, powinno dotyczyć wyłącznie majątku, który dziecko otrzymało od darczyńców, i zostać zamieszczone w umowie darowizny. Nie mogą więc takiego oświadczenia złożyć później, już po zawarciu umowy darowizny, ponieważ nie będzie to skuteczne. Darczyńca ma prawo wyznaczyć zarządcę. Jeśli tego nie zrobi, zarząd majątkiem dziecka sprawuje kurator ustanowiony przez sąd opiekuńczy. Nad tym, w jaki sposób wykonuje on obowiązki, nadzór sprawuje sąd opiekuńczy. W ważniejszych sprawach dotyczących majątku zarządcy muszą nawet uzyskać zezwolenie sądu. Chodzi tutaj o sprawy przekraczające zakres zwykłego zarządu, np. sprzedaż albo zamianę lokalu. Natomiast gdy sąd uzna, że nie wywiązują się w sposób należyty ze swoich obowiązków, wyznaczy inną osobę.

Czysty dochód z majątku dziecka, np. czynsz pobierany za wynajem mieszkania, powinien zostać przeznaczony na utrzymanie i wychowanie jego, a także rodzeństwa, jeśli wychowują się razem. Na gruncie prawa rodzinnego obowiązuje zasada, że poziom życia wszystkich dzieci w rodzinie powinien być taki sam, a dziecko posiadające majątek nie może być uprzywilejowane pod względem stopy życiowej w porównaniu z rodzeństwem, które takiego majątku nie ma. Natomiast pozostała nadwyżka może zostać przeznaczona na inne uzasadnione potrzeby rodziny. Z listu wynika, że być może matka i ojciec dziecka zostaną wkrótce pozbawieni praw rodzicielskich i wówczas sąd opiekuńczy ustanowi opiekę nad małoletnim. Sprawował ją będzie opiekun, który również powinien zarządzać majątkiem dziecka. Może się zdarzyć, że wyznaczony opiekun od razu nie podejmie swoich obowiązków, bo np. zachorował, i wówczas sąd opiekuńczy wyda niezbędne zarządzenia dla ochrony dziecka i jego majątku, aż do momentu objęcia opieki przez opiekuna. Na przykład ustanowi w tym celu kuratora.


Pozostało 60% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane