statystyki

Liczy się efekt propagandowy, a nie dobre prawo

13.07.2015, 05:52; Aktualizacja: 13.07.2015, 06:01
Bartłomiej Przymusiński, sędzia, prezes Oddziału Wielkopolskiego Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia”

Bartłomiej Przymusiński, sędzia, prezes Oddziału Wielkopolskiego Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia”źródło: Materiały Prasowe

Sędzia Bartłomiej Przymusiński, prezes Oddziału Wielkopolskiego Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia”: Jeżeli sędziego nie chroniłby immunitet, to byłby bardzo wygodny sposób na eliminowanie niewygodnych dla władzy wykonawczej sędziów przez stawianie im zarzutów.

Ewa Maria Radlińska: Sejm uchwalił, że w przypadku popełnienia przez sędziego wykroczenia przeciwko bezpieczeństwu i porządkowi w komunikacji, przyjęcie przez sędziego mandatu karnego albo uiszczenie grzywny, stanowi oświadczenie o wyrażeniu przez niego zgody na pociągnięcie go do odpowiedzialności karnej. Konstytucja widzi natomiast tę sprawę zdecydowanie inaczej. Określone jest w niej bowiem, że sędzia nie może być pociągnięty do odpowiedzialności karnej bez uprzedniej zgody sądu określonego w ustawie. Czy zatem taka regulacja jest zgodna z konstytucją?

Bartłomiej Przymusiński, prezes Oddziału Wielkopolskiego Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia”: Przepis ten opiera się na założeniu, że zgoda na przyjęcie mandatu oznacza zgodę na zrzeczenie się immunitetu. Może on wywołać skutek tylko wobec osób, co do których konstytucja przewiduje możliwość zrzeczenia się immunitetu, jak np. posłowie i senatorowie. Jeżeli chodzi o sędziów, to konstytucja stanowi w art. 181, że mogą być pociągnięci do odpowiedzialności karnej jedynie za zgodą sądu. Ustawa nie może wprowadzać nowej, nieprzewidzianej w ustawie zasadniczej, instytucji zrzeczenia się immunitetu. Z tego powodu uważam tę regulację za sprzeczną z konstytucją.


Pozostało 62% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane