Co robić, gdy zgubimy dokumenty w czasie urlopu

autor: Damian Michalczuk13.07.2015, 19:00; Aktualizacja: 13.07.2015, 21:08
Czy wolno brać dowód osobisty w zastaw?

Czy wolno brać dowód osobisty w zastaw?źródło: ShutterStock

Zaginięcie paszportu, prawa jazdy czy kart płatniczych należy niezwłocznie zgłaszać do urzędów lub banków, które je wydały. Dowody osobiste nie mogą być brane pod zastaw w wypożyczalniach sprzętu wodnego i hotelach.

Czy będę mógł łatwo wrócić do kraju

Pierwszy raz wylatuję na urlop poza granice Unii Europejskiej. Zastanawiam się, co stałoby się, gdybym straciła paszport. Czy w takiej sytuacji będę mogła wrócić bez większych kłopotów do kraju?

TAK

Turysta, który utracił paszport, ma obowiązek niezwłocznego zawiadomienia o tym zdarzeniu organu paszportowego, który dokument wydał (np. wojewody) lub organu paszportowego właściwego ze względu na miejsce pobytu tej osoby. Organem paszportowym właściwym dla obywateli polskich przebywających za granicą jest konsul. Konsul jest też uprawniony do wydania paszportu tymczasowego, który pozwala na opuszczenie terytorium obcego państwa i powrót do Polski. Paszport tymczasowy jest wydawany w urzędzie, do którego zgłosił się interesant w celu złożenia wniosku o jego wydanie. Jeśli obywatel przebywa w kraju, w którym nie ma polskiego urzędu konsularnego, może zwrócić się o wydanie tymczasowego dokumentu podróży (Emergency Travel Document) do konsula przedstawicielstwa państwa członkowskiego Unii Europejskiej, mającego siedzibę w tym kraju. Należy też pamiętać, że posiadanie paszportu nie jest konieczne do poruszania się w granicach Unii Europejskiej. Wystarczy do tego dowód osobisty.

Podstawa prawna

Art. 23 ust. 1, art. 36 ust. 1 ustawy z 13 lipca 2006 r. o dokumentach paszportowych (Dz.U. z 2013 r. poz. 268 ze zm.).

Czy mogę przesłać dowód osobisty pocztą

Na dworcu kolejowym znalazłem cudzy dowód osobisty. Czy mogę odesłać go pocztą na podany w nim adres zameldowania?

TAK

Osoba, która znalazła cudzy dowód osobisty, powinna bez zbędnej zwłoki przekazać ten dokument właścicielowi. Za przekazanie może zostać teoretycznie uznane także przesłanie dokumentu pocztą. W wielu przypadkach może się to okazać jednak ryzykowne, gdyż podany w dokumencie adres zameldowania może nie być aktualnym adresem zamieszkania osoby, która utraciła dokument. Dlatego też, w razie znalezienia cudzego dowodu i braku możliwości nawiązania bezpośredniego kontaktu z jego właścicielem, najlepiej od razu przekazać dokument organowi dowolnej gminy, policji, innemu organowi administracji publicznej lub polskiej placówce konsularnej. Organy te przekazują niezwłocznie dowód osobisty organowi, który go wydał, w celu jego unieważnienia.

Z kolei osoba, która znalazła paszport innej osoby, musi przekazać go do najbliższego urzędu wojewódzkiego, policji lub do innej instytucji administracji publicznej. Organy te przekazują dokument urzędowi, który go wydał. Odnaleziony paszport nie podlega jednak zwrotowi jego posiadaczowi, bo traci ważność z dniem zawiadomienia o jego znalezieniu.

Podstawa prawna

Art. 49 ust. 1–2 ustawy z 6 sierpnia 2010 r. o dowodach osobistych (Dz.U. z 2010 r. nr 167, poz. 1131 ze zm.).

Art. 36 ust. 3 ustawy z 13 lipca 2006 r. o dokumentach paszportowych (Dz.U. z 2013 r. poz. 268 ze zm.).


Pozostało 67% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane