Będzie on powoływany przez ministra sprawiedliwości na czteroletnią kadencję spośród kandydatów przedstawionych przez Krajową Radę Komorniczą. Wskazywać ich będą z kolei poszczególne izby komornicze.

Rzecznik dyscyplinarny komorników będzie miał podobne kompetencje co jego odpowiednicy w pozostałych samorządach prawniczych.Swoje czynności będzie mógł wykonywać przy pomocy swoich zastępców, a dodatkowo uprawnienie do występowania w roli oskarżyciela w sprawach dyscyplinarnych będą mieli także szef resortu sprawiedliwości, prezesi sądów oraz sędziowie wizytatorzy.

Ponadto projekt podwyższa – z 20-krotności do 30-krotności przeciętnego wynagrodzenia – maksymalną karę pieniężną, jaką można ukarać komornika w postępowaniu dyscyplinarnym, przy czym minimalna kara będzie wynosić dwukrotność przeciętnej pensji. Według szacunków projektodawców po wejściu w życie zmian kary będą wynosić od ok. 6,5 zł do ponad 100 tys. zł.

Okres przedawnienia przewinień dyscyplinarnych wydłuży się natomiast z 3 o 5 lat. Nowelizacja zmienia przepis, zgodnie z którym pomimo wszczęcia postępowania dyscyplinarnego mogło dojść do jego przedawnienia. Zgodnie z nowymi zasadami w toku postępowania dyscyplinarnego pisma mogą być doręczane, po poinformowaniu obwinionego, telefaksem lub pocztą elektroniczną, a bieg przedawnienia będzie przerywać każda czynność rzecznika dyscyplinarnego w sprawie.

Wprowadzona zostanie także nowa kara dyscyplinarna w postaci zawieszenia w czynnościach na okres od 6 miesięcy do 2 lat.