statystyki

Chory pełnomocnik musi zadbać o zastępstwo

autor: Sławomir Wikariak10.07.2015, 07:17; Aktualizacja: 10.07.2015, 08:54
W procesie o zapłatę ponad miliona złotych chodziło o rozliczenia między spółką polską i duńską.

W procesie o zapłatę ponad miliona złotych chodziło o rozliczenia między spółką polską i duńską.źródło: ShutterStock

Choroba pełnomocnika, nawet potwierdzona zwolnieniem lekarza sądowego, nie jest wystarczającym powodem do tego, by odraczać proces o kilka miesięcy – uznał Sąd Okręgowy w Szczecinie.

W procesie o zapłatę ponad miliona złotych chodziło o rozliczenia między spółką polską i duńską. Ta pierwsza złożyła pozew. Po kilku rozprawach do sądu wpłynął jednak wniosek jej pełnomocnika o odroczenie procesu z powodu choroby. Dołączono do niego zwolnienie wystawione przez lekarza sądowego, które w sposób jednoznaczny potwierdzało, że prawnik musi iść do szpitala.

Mimo to sąd nie uwzględnił wniosku. „Choć pełnomocnik przedstawił zwolnienie lekarskie wystawione przez lekarza sądowego, to nie wskazał, iż w sprawie nie ma możliwości ustanowienia pełnomocnictwa substytucyjnego lub że strona nie wyraża zgody na jej reprezentowanie przez zastępcę” – uzasadnił zarządzenie.

„W sprawie przeprowadzano wszystkie dowody w obecności pełnomocnika, zaś jego choroba nie może prowadzić do obstrukcji procesowej, w sytuacji, gdy zawodowy pełnomocnik powinien tak zorganizować pracę kancelarii, aby zapewnić profesjonalne zastępstwo podczas swojej choroby. Należy także podkreślić, że sąd ma obowiązek przeciwdziałać przewlekłości postępowania, niewątpliwie odroczenie rozprawy na okres 4 miesięcy uniemożliwiłoby realizację wskazanego obowiązku” – wyjaśnił sąd w uzasadnieniu. 


Pozostało 10% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane