statystyki

Chory pełnomocnik musi zadbać o zastępstwo

autor: Sławomir Wikariak10.07.2015, 07:17; Aktualizacja: 10.07.2015, 08:54
W procesie o zapłatę ponad miliona złotych chodziło o rozliczenia między spółką polską i duńską.

W procesie o zapłatę ponad miliona złotych chodziło o rozliczenia między spółką polską i duńską.źródło: ShutterStock

Choroba pełnomocnika, nawet potwierdzona zwolnieniem lekarza sądowego, nie jest wystarczającym powodem do tego, by odraczać proces o kilka miesięcy – uznał Sąd Okręgowy w Szczecinie.

W procesie o zapłatę ponad miliona złotych chodziło o rozliczenia między spółką polską i duńską. Ta pierwsza złożyła pozew. Po kilku rozprawach do sądu wpłynął jednak wniosek jej pełnomocnika o odroczenie procesu z powodu choroby. Dołączono do niego zwolnienie wystawione przez lekarza sądowego, które w sposób jednoznaczny potwierdzało, że prawnik musi iść do szpitala.

Mimo to sąd nie uwzględnił wniosku. „Choć pełnomocnik przedstawił zwolnienie lekarskie wystawione przez lekarza sądowego, to nie wskazał, iż w sprawie nie ma możliwości ustanowienia pełnomocnictwa substytucyjnego lub że strona nie wyraża zgody na jej reprezentowanie przez zastępcę” – uzasadnił zarządzenie.

„W sprawie przeprowadzano wszystkie dowody w obecności pełnomocnika, zaś jego choroba nie może prowadzić do obstrukcji procesowej, w sytuacji, gdy zawodowy pełnomocnik powinien tak zorganizować pracę kancelarii, aby zapewnić profesjonalne zastępstwo podczas swojej choroby. Należy także podkreślić, że sąd ma obowiązek przeciwdziałać przewlekłości postępowania, niewątpliwie odroczenie rozprawy na okres 4 miesięcy uniemożliwiłoby realizację wskazanego obowiązku” – wyjaśnił sąd w uzasadnieniu. 


Pozostało jeszcze 10% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane