Jest strata? Decyzja o dalszym istnieniu spółki może być konieczna

autor: Michał Koralewski07.07.2015, 09:06; Aktualizacja: 07.07.2015, 09:57

Zarząd spółki zgodnie z obowiązkami księgowo-rachunkowymi zlecił sporządzenie sprawozdania finansowego spółki. Ze sprawozdania wynika, że spółka w minionym roku obrotowym miała stratę. Czy w związku z tym należy podjąć dodatkowe działania formalne lub prawne?

Odpowiedź na pytanie zależy od rozmiarów straty oraz wysokości posiadanych przez spółkę kapitałów. Zgodnie bowiem z art. 233 par. 1 kodeksu spółek handlowych (dalej: k.s.h.), jeżeli bilans sporządzony przez zarząd wykaże stratę przewyższającą sumę kapitałów zapasowego i rezerwowych oraz połowę kapitału zakładowego, to zarząd jest obowiązany niezwłocznie zwołać zgromadzenie wspólników w celu powzięcia uchwały dotyczącej dalszego istnienia spółki. Z powyższego wynika, że dopiero zamknięcie roku obrotowego stratą przewyższającą ww. sumę kapitałów spółki implikować będzie konieczność podjęcia dodatkowych działań przez zarząd.

Zwrócić wszakże należy uwagę, że znaczna część istniejących spółek z o.o. ma kapitał zakładowy na minimalnym poziomie wymaganym ustawą, czyli w wysokości zaledwie 5000 zł. Ponadto ustanawianie kapitałów zapasowych i rezerwowych nie jest w tego typu spółkach obligatoryjne. Dlatego wiele spółek posiada jedynie minimalny kapitał zakładowy. Dla nich już strata w wysokości 2501 zł związana będzie z koniecznością przeprowadzenia ww. czynności.


Pozostało 57% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane