Jedno źródło wody, jedna nazwa

07.07.2015, 09:06; Aktualizacja: 07.07.2015, 09:34

TEZA: Producent wody mineralnej może stosować określenie „naturalna woda mineralna pochodząca z jednego i tego samego źródła” tylko wówczas, gdy wydobywana jest z jednego lub wielu ujęć naturalnych, lecz pochodzi z tego samego złoża podziemnego lub tego samego poziomu wodonośnego i posiada takie same właściwości.

Sprawa C 207/14 Hotel Sava Rogaška przeciw Republice Słowenii, WYROK TRYBUNAŁU SPRAWIEDLIWOŚCI UNII EUROPEJSKIEJ z 24 czerwca 2015 r.

STAN FAKTYCZNY

Trybunał odpowiadał na pytanie słoweńskiego sądu, do którego trafiła sprawa sporu między Hotel Sava Rogaška a słoweńskim ministerstwem rolnictwa i środowiska. Resort rolnictwa odmówił uznania oznaczenia handlowego, które HSR zamierzało używać do naturalnej wody mineralnej. Argumentował, że od kilku lat woda mineralna czerpana z tej samej warstwy wodonośnej, ale z innego ujęcia, to Donat Mg.

HSR skierował sprawę do sądu administracyjnego. Twierdził, że woda z nowego ujęcia nie jest taka sama jak z dawnego. Kiedy skarga została oddalona, zwrócił się do sądu pytającego, utrzymując, że doszło do błędnej interpretacji pojęcia „źródła”.

Sąd, który zwrócił się z pytaniem, zauważył, że obydwa źródła korzystają z tego samego złoża podziemnego lub wspólnego poziomu wodonośnego. Zaznaczył, że woda czerpana z obydwu ujęć jest naturalną wodę mineralną o oznaczeniu handlowym Donat Mg, mimo że uprawniona spółka Droga Kolinska nie ma żadnej koncesji na używanie wody czerpanej z ujęcia.

Sąd zwrócił się do trybunału z pytaniem, czy określenie „z jednego i tego samego źródła” należałoby rozumieć jako „z tego samego ujęcia”. Zdaniem sądu jedynie woda czerpana z tego samego ujęcia może posiadać taki sam skład chemiczny i mikrobiologiczny. Kwestie związane z określeniem oznaczeń wód mineralnych reguluje dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/54/WE z 18 czerwca 2009 r. w sprawie wydobywania i wprowadzania do obrotu naturalnych wód mineralnych (Dz.Urz. UE z 2009 r. L 164, s. 45).


Pozostało jeszcze 50% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane