statystyki

Jedno źródło wody, jedna nazwa

07.07.2015, 09:06; Aktualizacja: 07.07.2015, 09:34

TEZA: Producent wody mineralnej może stosować określenie „naturalna woda mineralna pochodząca z jednego i tego samego źródła” tylko wówczas, gdy wydobywana jest z jednego lub wielu ujęć naturalnych, lecz pochodzi z tego samego złoża podziemnego lub tego samego poziomu wodonośnego i posiada takie same właściwości.

Sprawa C 207/14 Hotel Sava Rogaška przeciw Republice Słowenii, WYROK TRYBUNAŁU SPRAWIEDLIWOŚCI UNII EUROPEJSKIEJ z 24 czerwca 2015 r.

STAN FAKTYCZNY

Trybunał odpowiadał na pytanie słoweńskiego sądu, do którego trafiła sprawa sporu między Hotel Sava Rogaška a słoweńskim ministerstwem rolnictwa i środowiska. Resort rolnictwa odmówił uznania oznaczenia handlowego, które HSR zamierzało używać do naturalnej wody mineralnej. Argumentował, że od kilku lat woda mineralna czerpana z tej samej warstwy wodonośnej, ale z innego ujęcia, to Donat Mg.

HSR skierował sprawę do sądu administracyjnego. Twierdził, że woda z nowego ujęcia nie jest taka sama jak z dawnego. Kiedy skarga została oddalona, zwrócił się do sądu pytającego, utrzymując, że doszło do błędnej interpretacji pojęcia „źródła”.

Sąd, który zwrócił się z pytaniem, zauważył, że obydwa źródła korzystają z tego samego złoża podziemnego lub wspólnego poziomu wodonośnego. Zaznaczył, że woda czerpana z obydwu ujęć jest naturalną wodę mineralną o oznaczeniu handlowym Donat Mg, mimo że uprawniona spółka Droga Kolinska nie ma żadnej koncesji na używanie wody czerpanej z ujęcia.

Sąd zwrócił się do trybunału z pytaniem, czy określenie „z jednego i tego samego źródła” należałoby rozumieć jako „z tego samego ujęcia”. Zdaniem sądu jedynie woda czerpana z tego samego ujęcia może posiadać taki sam skład chemiczny i mikrobiologiczny. Kwestie związane z określeniem oznaczeń wód mineralnych reguluje dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/54/WE z 18 czerwca 2009 r. w sprawie wydobywania i wprowadzania do obrotu naturalnych wód mineralnych (Dz.Urz. UE z 2009 r. L 164, s. 45).


Pozostało 50% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane