statystyki

Adam Bodnar: Nie jestem rewolucjonistą

06.07.2015, 06:28; Aktualizacja: 06.07.2015, 09:47

Rolą rzecznika praw obywatelskich nie jest podejmowanie starań na rzecz zmiany konstytucji i wprowadzenia w Polsce małżeństw osób tej samej płci. Takie kwestie należy pozostawić woli większości politycznej – stwierdził dr Adam Bodnar na spotkaniu w ramach obywatelskiego monitoringu wyboru RPO, przecinając tym samym medialne spekulacje, że jako następca prof. Ireny Lipowicz będzie chciał wywołać rewolucję obyczajową.

Dr Bodnar podkreślił, że próba zainicjowania dyskusji na temat zmiany art. 18 konstytucji określającego małżeństwo jako związek kobiety i mężczyzny mogłaby spowodować bardzo poważne podważenie autorytetu RPO i podział społeczeństwa. – Mogę prywatnie i naukowo mieć pogląd, że osoby homoseksualne powinny mieć prawo do zawierania związków małżeńskich, ale nie oznacza to, że jako rzecznik prawo obywatelskich będę miał prawo działać w tym kierunku – dodał, zastrzegając przy tym, że kwestie „ideologicznie wrażliwe” powinny być przedmiotem zainteresowania RPO, w tym przedmiotem jego wniosków do Trybunału Konstytucyjnego, pod warunkiem przeprowadzenia wcześniej konsultacji społecznych.


Pozostało 60% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane