Immunitet radcy prawnego

autor: Ewa Maria Radlińska03.07.2015, 00:00

Ochrona prawna nie oznacza zabezpieczenia przed odpowiedzialnością za popełnienie czynów niedozwolonych.

STAN FAKTYCZNY

Radca prawny został obwiniony o to, że 14 października 2014 r. o godz. 16.50, kierując samochodem, przekroczył dopuszczalną prędkość o 28 km/h (88/60 km/h), tj. o czyn z art. 92a kodeksu wykroczeń. Przepis ten mówi, że kto prowadząc pojazd, nie stosuje się do ograniczenia prędkości określonego ustawą lub znakiem drogowym, podlega karze grzywny. I tak Sąd Rejonowy w Świeciu, do którego sprawa trafiła, uznał obwinionego za winnego popełnienia zarzuconego mu czynu i za to na podstawie tego przepisu wymierzył mu grzywnę w kwocie 300 zł.

Prawnik nie pogodził się jednak z tym wyrokiem i zaskarżył go. Przywołał bezwzględną przyczynę odwoławczą. Wskazał na art. 5 par. 1 pkt 4–10 kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia, i powołał się na sytuację, gdy obwiniony z mocy przepisów szczególnych nie podlega orzecznictwu na podstawie kodeksu. A to dlatego, że według niego jako radcy prawnemu z mocy art. 12 ust. 1 ustawy o radcach prawnych (Dz.U. z 1982 r. nr 19, poz. 145 ze zm.) przysługuje mu immunitet materialny w zakresie wykroczeń. Przepis mówi dokładnie, że radca prawny podczas i w związku z wykonywaniem czynności zawodowych korzysta z ochrony prawnej przysługującej sędziemu i prokuratorowi. Prawnik wniósł zatem o uchylenie wyroku i umorzenie postępowania.


Pozostało 76% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane