Brak porozumienia rozwodzących się rodziców co do dalszego wychowania dziecka nie doprowadzi już do ograniczenia władzy rodzicielskiej jednemu z nich. Sejm uchwalił wczoraj nowelizację kodeksu rodzinnego i opiekuńczego eliminującą absurdalny przepis dotyczący tzw. planu rodzicielskiego.
Eksmałżonkowie określają w nim to, jak podzielą się opieką nad dzieckiem i jak ustalą kontakty z nim. Dzisiejsza redakcja art. 58 i 107 k.r.o. sprawia, że brak porozumienia w tym względzie obliguje sąd do ograniczenia władzy rodzicielskiej jednemu z nich – zwykle ojcu.
Nowe prawo jasno wskazuje, iż sąd w przypadku braku porozumienia, uwzględniając prawo dziecka do wychowania przez oboje rodziców, rozstrzyga o sposobie wspólnego wykonywania władzy rodzicielskiej i utrzymywaniu kontaktów z dzieckiem po rozwodzie. Sąd będzie mógł powierzyć wykonywanie władzy rodzicielskiej jednemu, ograniczając władzę drugiego do określonych obowiązków i uprawnień tylko w jednym przypadku: jeśli przemawiać za tym będzie dobro dziecka. ©?
Etap legislacyjny
Ustawa czeka na podpis prezydenta