Najpierw eksmisja, potem wymeldowanie

autor: Damian Michalczuk23.06.2015, 20:00
Obowiązek meldunkowy obejmuje także wymeldowanie się z miejsca pobytu stałego lub czasowego.

Obowiązek meldunkowy obejmuje także wymeldowanie się z miejsca pobytu stałego lub czasowego.źródło: ShutterStock

Pan Paweł wyprowadził się z otrzymanego w spadku domu z powodu konfliktów z mieszkającym z nim bratem. – Chciałem uchronić swoją rodzinę przed nieustannymi awanturami. Brat nie ma żadnych uprawnień do przebywania w domu. Teraz ciągle pisze na mnie donosy na policję. Chcę go wymeldować, żeby mieć prawo do przeprowadzenia eksmisji. W jaki sposób mogę to przeprowadzić – pyta pan Paweł.

Decyzja o wymeldowaniu nie może być podstawą do przeprowadzenia eksmisji brata z zajmowanej przez niego nieruchomości. Nie ma przy tym znaczenia, że niechciany lokator nie jest właścicielem, najemcą lub formalnym użytkownikiem domu. Jeżeli mężczyzna nie będzie chciał dobrowolnie go opuścić, konieczne będzie złożenie przeciwko niemu pozwu o eksmisję. Dopiero orzeczenie oznacza prawny nakaz opuszczenia lokalu i opróżnienia go z rzeczy osobistych z chwilą uprawomocnienia się wyroku. Wykonanie wyroku może nastąpić w sposób dobrowolny lub – w razie uchylania się zobowiązanego od jego wykonania – w drodze egzekucji wykonywanej przez komornika sądowego (wyrok z 27 lutego 2009 r. Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego z siedzibą w Gliwicach, sygn. akt II SA/Gl 1153/08). Wymeldowanie będzie możliwe dopiero wtedy, gdy brat pana Pawła nie będzie już mieszkał w lokalu i nie będzie miał prawnej możliwości powrotu do niego.

Rejestracja danych


Pozostało 65% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane