Pies bez łańcucha i z czipem. PO zmieni zasady trzymania czworonogów

autor: Urszula Mirowska-Łoskot15.06.2015, 08:31; Aktualizacja: 15.06.2015, 10:18
pies, smycz, park

Patologiom ma zapobiec przygotowany przez PO projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierzątźródło: ShutterStock

Co czwarty pies ginie w polskich schroniskach. Około 80 proc. środków przeznaczonych na opiekę na bezdomnymi zwierzętami trafia do kieszeni hyclów, a ci jedynie je wyłapują i nie opiekują się nimi. Z kolei gminy, które im płacą, nie nadzorują w żaden sposób losu zwierząt. Tak wynika z ostatniej kontroli Najwyższej Izby Kontroli.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (34)

  • Agnieszka(2015-06-15 20:34) Zgłoś naruszenie 00

    Sytuacja zwierząt bezdomnych a i wieli przypadkach domnych jest bardzo tragiczna , psychopaci znęcający się nad zwierzaka nadal są karani symbolicznie . Mam nadzieję że ta nowelizacja będzie o wiele lepsza od obecnej ustawy . Porównywanie chorych ludzi do zwierząt to chyba zły pomysł , jedni i drudzy powinni żyć i umierać w godnych warunkach . Marzeniem jest wprowadzenie obowiązkowej sterylizacji .

    Odpowiedz
  • effyenne(2015-06-15 22:22) Zgłoś naruszenie 00

    gratuluję osobom które tak dzielnie walczą o rozgłos w komentarzach. Proponuje iść i się zabić,mniej problemu dla społeczeństwa...
    Co ciekawe... WIĘKSZOŚĆ z osób które tak krytykują tutaj nowe przepisy nie ma zielonego pojęcia o tym co się dzieje w schroniskach i jak wiele to kosztuje podatnika.
    Od krzywdzenia bezbronnego zwierzęcia do krzywdzenia bezbronnego dziecka nie jest daleka droga.

    Odpowiedz
  • Amigos(2015-06-15 22:56) Zgłoś naruszenie 00

    Przepraszam, nie będzie można montować kolców przeciw srającym gołębiom? Chory kraj...

    Odpowiedz
  • aska_kg2(2015-06-16 00:32) Zgłoś naruszenie 00

    "Jeszcze jedno powinno się zmienić, na pewno pomogłoby to zapobiegać bezdomności zwierząt. Wszystkie suki niehodowlane powinny być poddawane sterylizacji. Pojawiałyby się tylko szczeniaczki z kontrolowanych hodowli, na które znajdowaliby się chętni. Dodatkowo każdy psiak posiadający chipa i przypisany do konkretnego właściciela- super pomysł, może osoby które pozbywają się zwierząt przed wyjazdem na wakacje itp. 3 razy zastanowiłyby się nad tym, nie byliby już anonimowi!"

    A przepraszam bardzo dlaczego SUKI maja być sterylizowane?? Chciałabym stwierdzić, że opiekunowie suk mających cieczkę pilnują aby na spacerach nie doszło do zapłodnienia... to w większości psy-samce puszczane są luzem i wyszukują suki z cieczką. Tak więc raz...to właściciele psów-samców są nieodpowiedzialni! Są winni kolejnym pojawianiu się kolejnych szczeniąt na świecie... Kto ma suczki pod dachem to wie, że nieraz jest ciężko jak pod klatką/domem czeka np. pięciu kawalerów i krew tylko zalewa co za debilni ludzie są na tych świecie!!
    Tak więc jeśli juz chcesz człowieku coś komuś usuwać chirurgicznie to jądra psom, jeśli jesteś nieodpowiedzialnym właścicielem idącym na łatwiznę puszczając swojego psa na dwór bez żadnego nadzoru!!

    Odpowiedz
  • Kalafior z wody(2015-06-16 01:05) Zgłoś naruszenie 00

    Golin, a ja kilka lat temu umarłam, bo pisielce zabiły mnie swoją głupotą.
    Podobnie jak ty wszędzie wpierniczają politykę, piszą i mówią byle co, byle kasę dostać... Brawo Jasiu :P

    Odpowiedz
  • Marysia(2015-06-16 06:11) Zgłoś naruszenie 00

    A co będzie z sukami bo tylko o psach? Zawsze wynajdą tematy zastępcze te wszystkie niby drobne regulacje to pozorowanie pracy! Nabijanie kasy kolesiom ciekawe który produkuje czipy i kto sprzeda system rejestru tych psów oczywiście za dziesięciokrotność normalnej ceny?Prze regulowane państwo to reżim.

    Odpowiedz
  • problem niezwykłej wagi(2015-06-16 08:22) Zgłoś naruszenie 00

    o ludziach bezdomnych zapomniano ? siedzą w parkach czekając na otwarcie noclegowni o godzinie 18.00, którą muszą opuścić o godz.8.00 dnia następnego bez względu na pogodę na dworze. Noclegownie są prowadzone przez fundacje typu SOS ziemi ...czy te osoby w podeszłym wieku nie powinny mieć miejsca w DPS-ach ?

    Odpowiedz
  • pikuś(2015-06-16 08:24) Zgłoś naruszenie 00

    I znowu lewactwo tworzy prawo, stawiając człowieka niżej zwierząt. A gdzie w tej ustawie wysokie kary dla właścicieli za uciążliwe ujadanie psów. W moim sąsiedztwie jest pełno psów, niektóre ujadają godzinami i nic nie można zrobić właścicielom. Taki pies potrafi człowiekowi zatruć życie!
    Poza tym te wysokie kary za zabicie zwierzęcia są chore i często szkodliwe dla samych zwierząt. Ostatni przykład z życia. Auto przejechało bezpańskiego psa i ten przeżył ale został ciężko ranny i nie nadawał się do leczenia. Pies godzinami leżał na ulicy i się męczył, bo nikt się nie odważy skrócić mu mąk co by do wiezienia nie trafić. Weterynarz przejeżdża po wielu godzinach, bo gmina podpisała umowę z wet., który urzęduje w innej gminie. Te całe schroniska są jak obozy koncentracyjne. Dla większości tych psów byłoby lepiej, gdyby były uśpione.

    Odpowiedz
  • Freddy(2015-06-16 09:59) Zgłoś naruszenie 00

    Hmm.. 3 lata za zabicie i 3 m-ce do 3 lat za znęcanie ze szczególnym okrucieństwem. Sorry, ale większym zwyrolem jest nie ten, który zabije psa czy kota, ale ten, który się nad nim pastwi powodując cierpienie i ból. Takich wsadzałbym na długie lata, choć serducho podpowiada, żeby od razu wieszać na latarni za jaja.

    Odpowiedz
  • gumek(2015-06-16 10:38) Zgłoś naruszenie 00

    Może zacznijmy od egzekwowania bezpieczeństwa i kultury. Pies na smyczy i w kagańcu! Jak nawali kupsko, to właściciel sprzątnie itd. Później rejestracja, kastracja właściciela i inne chore pomysły. Sam miałem trzy psy i wiem, że łagodny zdawałoby się pies pod wpływem nieznanego impulsu może atakować. Co do karmienia psów żelastwem i okaleczania to oczywiście sam nakarmiłbym debili taka wkładką. Z drugiej strony szanowni właściciele pies w prawidłowo założonym kagańcu nie zje takiego świństwa. Pomyślcie o tym wychodząc na spacer i zapewniając przerażonych ludzi, że piesek nie ugryzie. Kiedyś ZAATAKUJE I UGRYZIE. Być może Was...

    Odpowiedz
  • Aga(2015-06-16 10:42) Zgłoś naruszenie 00

    fajnie, tylko czemu tak późno?

    Odpowiedz
  • mróz(2015-06-16 13:22) Zgłoś naruszenie 00

    z cyklu "kolejne genialne pomysły polskich polityków"

    Odpowiedz
  • Aleksandra(2015-06-16 18:18) Zgłoś naruszenie 00

    Tak, tak tak! Mam tylko nadzieję (jak pewnie wszyscy), że PO nie ogłasza tego dla szumu, tylko w końcu coś z tym zrobi! Po raz pierwszy byłabym dumna z naszego rządu. Jedna poprawa naszego prawa to jak jedna cegiełka, małymi kroczkami wszystko da się poprawić. Z biegiem czasu i bez ciemnogrodzkich mózgów...
    Tylko, tak jak tu ktoś napisał - do tego MUSI, MUSI być dodany jeden aspekt - suki bez uprawnień hodowlanych właściciel musi wysterylizować. Nie trzeba chyba mówić, że wprowadzając to w życie, Polska w najbliższych latach załata jeden z największych problemów i dziur budżetowych?!

    Odpowiedz
  • psiara(2015-06-19 22:33) Zgłoś naruszenie 00

    Rolnik żeby trzymać ogiera lub buhaja musi mieć zezwolenie. Psy zdolne do rozrodu powinny być trzymane wyłącznie w hodowlach zarodowych, reszta winna być wysterylizowana. Dlaczego w ustawie nie ma kar za dopuszczanie do płodzenia stad kundli ?

    Odpowiedz