Pies bez łańcucha i z czipem. PO zmieni zasady trzymania czworonogów

autor: Urszula Mirowska-Łoskot15.06.2015, 08:31; Aktualizacja: 15.06.2015, 10:18
pies, smycz, park

Patologiom ma zapobiec przygotowany przez PO projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierzątźródło: ShutterStock

Co czwarty pies ginie w polskich schroniskach. Około 80 proc. środków przeznaczonych na opiekę na bezdomnymi zwierzętami trafia do kieszeni hyclów, a ci jedynie je wyłapują i nie opiekują się nimi. Z kolei gminy, które im płacą, nie nadzorują w żaden sposób losu zwierząt. Tak wynika z ostatniej kontroli Najwyższej Izby Kontroli.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (34)

  • WIDZĄCY POTRZEBĘ CZIPOWANIA FACHOWCÓW(2015-06-15 17:41) Zgłoś naruszenie 00

    Mam psa rasowego, ma on tatuaż czytelny (na uchu) , jest również zaczipowany. o ile pamiętam, co najmniej pięciokrotnie policja i straż miejska usiłowala sprawdzic, czy posiada czip, ani razu tego nie ustalono mimo że jeden raz ekipa fachowców ściągnęła do pomocy drugi patrol, też z fachowcami, niestety tej samej jakości. Kumpel pozyczył od jednej ze służb używany przez nich na co dzień sprzęt i znalazł czip za pierwszym podejściem, mimo że w jednej z tych służb zajmuje się kompletnie innymi sprawami.
    Raz wezwano mnie, bym się stawił z dokumentem potwierdzającym założenie czipu. Nie wykonalem tego polecenia, tylko telefon do właściwej osoby.
    Od kilku lat nie widziałem już, by ktokolwiek sprawdzał. czy zwierzak prowadzony na mieście ma czip.

    Odpowiedz
  • malinovy(2015-06-15 16:33) Zgłoś naruszenie 00

    Wszystkim wypowiadającym sie negatywnie na temat polepszenia psiego losu proponuje dobrowolne, lecz bezterminowe założenie krótkiego łańcucha bez wygód. To, co generujecie swoimi słowami, to chamstwo i człowieczeństwo w jednym. Zwierzęta same się na łańcuch nie pchają...

    Odpowiedz
  • bambo1987(2015-06-15 16:05) Zgłoś naruszenie 00

    Bardzo mądra myśl!!! Skończy się wtedy problem z biznesmenami cwaniaczkami, którzy prowadzą pseudoschroniska i naciągają samorządy na ogromne kwoty za to co uważają za opiekę nad bezdomnymi lub jak to miało miejsce w mojej okolicy, ukradzionymi z posesji psami.
    Identyfikacja czworonogów sprawi też, że właściciele na terenach wiejskich może w końcu poczują się do jakiejkolwiek odpowiedzialności gdy dojdzie do jakiegoś zdarzenia na drodze. Jako lekarz weterynarii wiele razy byłem wzywany do wypadku, gdzie potrącony pies zniszczył auto, a gdy przyszło do wyjaśnień zawsze okazywało się, że nikt nie wie do kogo należy.
    Mam tylko nadzieję, że ustawa zostanie napisana mądrze i nie okaże się kolejnym bublem prawnym.

    Odpowiedz
  • Dorota(2015-06-15 16:02) Zgłoś naruszenie 00

    Jestem za tym,żeby wprowadzić monitorowanie tego co i jak robią osoby zajmujące się wyłapywaniem bezdomnych zwierząt.Czipy to też niezły pomysł.

    Odpowiedz
  • POPISowiec(2015-06-15 15:43) Zgłoś naruszenie 00

    Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny UFG i Urząd Skarbowy POwinni dowalać kary po 5000 zł za brak czipa . za krótki łańcuch .

    Odpowiedz
  • licens(2015-06-15 15:09) Zgłoś naruszenie 00

    POcałujcie mnie w zad!

    Odpowiedz
  • he...(2015-06-15 13:44) Zgłoś naruszenie 00

    Banda matołów wymyśla problem niezwykłej wagi dla społeczeństwa!Uważam, że powinien być centralny rejestr zwierząt, a każde z nich powinno otrzymać tablicę rejestracyjną i wzorem motoryzacji powinno się płacić OC i ZUS!
    Chyba nie wytrzymam do jesieni i teraz pójdę na Wiejską i ich rozwalę...

    Odpowiedz
  • fezuj(2015-06-15 13:34) Zgłoś naruszenie 00

    W Świecie tak. U nas jak wiele innych rejestrów organizowanie trwać będzie w nieskończoność aż w końcu nie uda się.

    Odpowiedz
  • golin7(2015-06-15 13:01) Zgłoś naruszenie 00

    Służba zdrowia zaniechała w ubiegłym roku leczenia mojej mamy z raka, rzekomo ze względu na podeszły już wiek.pacjentki - skutek był tragiczny. Oznacza to, że zwierzęta będą w znacznie lepszej sytuacji, bo zaniechanie podjęcia leczenia chorego zwierzęcia będzie uznawane za znęcanie się nad nim, a za znęcanie się nad kotem czy chomikiem kara będzie do trzech lat pozbawienia wolności
    Po raz kolejny widać, że masoneria bez sprzeciwu społecznego wprowadzi w Polsce diabelskie prawa.

    Odpowiedz
  • Kuba(2015-06-15 12:07) Zgłoś naruszenie 00

    co racja -to racja -każdy wolny pies nie nałańcuchu z PO powinien być Tuningowany.
    Oni prawie wszyscy to pieski wykonujące komendy byłego Ćpunka ze Świetlika .

    Odpowiedz
  • Kuba(2015-06-15 12:06) Zgłoś naruszenie 00

    co racja -to racja -kazdy wolny pies nie nalańcuch z PO powinien być Tuningowany.
    Oni prawie wszyscy to pieski wykonujące woje bylego Ćpunka ze Świetlika .

    Odpowiedz
  • Mika(2015-06-15 11:25) Zgłoś naruszenie 00

    Jeszcze jedno powinno się zmienić, na pewno pomogłoby to zapobiegać bezdomności zwierząt. Wszystkie suki niehodowlane powinny być poddawane sterylizacji. Pojawiałyby się tylko szczeniaczki z kontrolowanych hodowli, na które znajdowaliby się chętni. Dodatkowo każdy psiak posiadający chipa i przypisany do konkretnego właściciela- super pomysł, może osoby które pozbywają się zwierząt przed wyjazdem na wakacje itp. 3 razy zastanowiłyby się nad tym, nie byliby już anonimowi!

    Odpowiedz
  • Kuba(2015-06-15 10:56) Zgłoś naruszenie 00

    Jak zmienia to napiszcie a teraz nie zawracajcie dup.. .POlityczy Mieli wprowadzić Ustawe Antylichwiarską ,zlikwidować dopalacze ale zapomnieli, że wiekszość w PO je bierze, mieli wprowadzić CUDA a zostało ino jedno zadupist... złodziejstwo .

    Odpowiedz
  • StAAbrA(2015-06-15 09:08) Zgłoś naruszenie 00

    Tak !
    Koniecznie !
    To najważniejsza sprawa dla narodu polskiego !

    Odpowiedz