Pies bez łańcucha i z czipem. PO zmieni zasady trzymania czworonogów

autor: Urszula Mirowska-Łoskot15.06.2015, 08:31; Aktualizacja: 15.06.2015, 10:18
pies, smycz, park

Patologiom ma zapobiec przygotowany przez PO projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierzątźródło: ShutterStock

Co czwarty pies ginie w polskich schroniskach. Około 80 proc. środków przeznaczonych na opiekę na bezdomnymi zwierzętami trafia do kieszeni hyclów, a ci jedynie je wyłapują i nie opiekują się nimi. Z kolei gminy, które im płacą, nie nadzorują w żaden sposób losu zwierząt. Tak wynika z ostatniej kontroli Najwyższej Izby Kontroli.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (34)

  • psiara(2015-06-19 22:33) Zgłoś naruszenie 00

    Rolnik żeby trzymać ogiera lub buhaja musi mieć zezwolenie. Psy zdolne do rozrodu powinny być trzymane wyłącznie w hodowlach zarodowych, reszta winna być wysterylizowana. Dlaczego w ustawie nie ma kar za dopuszczanie do płodzenia stad kundli ?

    Odpowiedz
  • Aleksandra(2015-06-16 18:18) Zgłoś naruszenie 00

    Tak, tak tak! Mam tylko nadzieję (jak pewnie wszyscy), że PO nie ogłasza tego dla szumu, tylko w końcu coś z tym zrobi! Po raz pierwszy byłabym dumna z naszego rządu. Jedna poprawa naszego prawa to jak jedna cegiełka, małymi kroczkami wszystko da się poprawić. Z biegiem czasu i bez ciemnogrodzkich mózgów...
    Tylko, tak jak tu ktoś napisał - do tego MUSI, MUSI być dodany jeden aspekt - suki bez uprawnień hodowlanych właściciel musi wysterylizować. Nie trzeba chyba mówić, że wprowadzając to w życie, Polska w najbliższych latach załata jeden z największych problemów i dziur budżetowych?!

    Odpowiedz
  • mróz(2015-06-16 13:22) Zgłoś naruszenie 00

    z cyklu "kolejne genialne pomysły polskich polityków"

    Odpowiedz
  • Aga(2015-06-16 10:42) Zgłoś naruszenie 00

    fajnie, tylko czemu tak późno?

    Odpowiedz
  • gumek(2015-06-16 10:38) Zgłoś naruszenie 00

    Może zacznijmy od egzekwowania bezpieczeństwa i kultury. Pies na smyczy i w kagańcu! Jak nawali kupsko, to właściciel sprzątnie itd. Później rejestracja, kastracja właściciela i inne chore pomysły. Sam miałem trzy psy i wiem, że łagodny zdawałoby się pies pod wpływem nieznanego impulsu może atakować. Co do karmienia psów żelastwem i okaleczania to oczywiście sam nakarmiłbym debili taka wkładką. Z drugiej strony szanowni właściciele pies w prawidłowo założonym kagańcu nie zje takiego świństwa. Pomyślcie o tym wychodząc na spacer i zapewniając przerażonych ludzi, że piesek nie ugryzie. Kiedyś ZAATAKUJE I UGRYZIE. Być może Was...

    Odpowiedz
  • Freddy(2015-06-16 09:59) Zgłoś naruszenie 00

    Hmm.. 3 lata za zabicie i 3 m-ce do 3 lat za znęcanie ze szczególnym okrucieństwem. Sorry, ale większym zwyrolem jest nie ten, który zabije psa czy kota, ale ten, który się nad nim pastwi powodując cierpienie i ból. Takich wsadzałbym na długie lata, choć serducho podpowiada, żeby od razu wieszać na latarni za jaja.

    Odpowiedz
  • pikuś(2015-06-16 08:24) Zgłoś naruszenie 00

    I znowu lewactwo tworzy prawo, stawiając człowieka niżej zwierząt. A gdzie w tej ustawie wysokie kary dla właścicieli za uciążliwe ujadanie psów. W moim sąsiedztwie jest pełno psów, niektóre ujadają godzinami i nic nie można zrobić właścicielom. Taki pies potrafi człowiekowi zatruć życie!
    Poza tym te wysokie kary za zabicie zwierzęcia są chore i często szkodliwe dla samych zwierząt. Ostatni przykład z życia. Auto przejechało bezpańskiego psa i ten przeżył ale został ciężko ranny i nie nadawał się do leczenia. Pies godzinami leżał na ulicy i się męczył, bo nikt się nie odważy skrócić mu mąk co by do wiezienia nie trafić. Weterynarz przejeżdża po wielu godzinach, bo gmina podpisała umowę z wet., który urzęduje w innej gminie. Te całe schroniska są jak obozy koncentracyjne. Dla większości tych psów byłoby lepiej, gdyby były uśpione.

    Odpowiedz
  • problem niezwykłej wagi(2015-06-16 08:22) Zgłoś naruszenie 00

    o ludziach bezdomnych zapomniano ? siedzą w parkach czekając na otwarcie noclegowni o godzinie 18.00, którą muszą opuścić o godz.8.00 dnia następnego bez względu na pogodę na dworze. Noclegownie są prowadzone przez fundacje typu SOS ziemi ...czy te osoby w podeszłym wieku nie powinny mieć miejsca w DPS-ach ?

    Odpowiedz
  • Marysia(2015-06-16 06:11) Zgłoś naruszenie 00

    A co będzie z sukami bo tylko o psach? Zawsze wynajdą tematy zastępcze te wszystkie niby drobne regulacje to pozorowanie pracy! Nabijanie kasy kolesiom ciekawe który produkuje czipy i kto sprzeda system rejestru tych psów oczywiście za dziesięciokrotność normalnej ceny?Prze regulowane państwo to reżim.

    Odpowiedz
  • Kalafior z wody(2015-06-16 01:05) Zgłoś naruszenie 00

    Golin, a ja kilka lat temu umarłam, bo pisielce zabiły mnie swoją głupotą.
    Podobnie jak ty wszędzie wpierniczają politykę, piszą i mówią byle co, byle kasę dostać... Brawo Jasiu :P

    Odpowiedz
  • aska_kg2(2015-06-16 00:32) Zgłoś naruszenie 00

    "Jeszcze jedno powinno się zmienić, na pewno pomogłoby to zapobiegać bezdomności zwierząt. Wszystkie suki niehodowlane powinny być poddawane sterylizacji. Pojawiałyby się tylko szczeniaczki z kontrolowanych hodowli, na które znajdowaliby się chętni. Dodatkowo każdy psiak posiadający chipa i przypisany do konkretnego właściciela- super pomysł, może osoby które pozbywają się zwierząt przed wyjazdem na wakacje itp. 3 razy zastanowiłyby się nad tym, nie byliby już anonimowi!"

    A przepraszam bardzo dlaczego SUKI maja być sterylizowane?? Chciałabym stwierdzić, że opiekunowie suk mających cieczkę pilnują aby na spacerach nie doszło do zapłodnienia... to w większości psy-samce puszczane są luzem i wyszukują suki z cieczką. Tak więc raz...to właściciele psów-samców są nieodpowiedzialni! Są winni kolejnym pojawianiu się kolejnych szczeniąt na świecie... Kto ma suczki pod dachem to wie, że nieraz jest ciężko jak pod klatką/domem czeka np. pięciu kawalerów i krew tylko zalewa co za debilni ludzie są na tych świecie!!
    Tak więc jeśli juz chcesz człowieku coś komuś usuwać chirurgicznie to jądra psom, jeśli jesteś nieodpowiedzialnym właścicielem idącym na łatwiznę puszczając swojego psa na dwór bez żadnego nadzoru!!

    Odpowiedz
  • Amigos(2015-06-15 22:56) Zgłoś naruszenie 00

    Przepraszam, nie będzie można montować kolców przeciw srającym gołębiom? Chory kraj...

    Odpowiedz
  • effyenne(2015-06-15 22:22) Zgłoś naruszenie 00

    gratuluję osobom które tak dzielnie walczą o rozgłos w komentarzach. Proponuje iść i się zabić,mniej problemu dla społeczeństwa...
    Co ciekawe... WIĘKSZOŚĆ z osób które tak krytykują tutaj nowe przepisy nie ma zielonego pojęcia o tym co się dzieje w schroniskach i jak wiele to kosztuje podatnika.
    Od krzywdzenia bezbronnego zwierzęcia do krzywdzenia bezbronnego dziecka nie jest daleka droga.

    Odpowiedz
  • Agnieszka(2015-06-15 20:34) Zgłoś naruszenie 00

    Sytuacja zwierząt bezdomnych a i wieli przypadkach domnych jest bardzo tragiczna , psychopaci znęcający się nad zwierzaka nadal są karani symbolicznie . Mam nadzieję że ta nowelizacja będzie o wiele lepsza od obecnej ustawy . Porównywanie chorych ludzi do zwierząt to chyba zły pomysł , jedni i drudzy powinni żyć i umierać w godnych warunkach . Marzeniem jest wprowadzenie obowiązkowej sterylizacji .

    Odpowiedz
  • oszukiwany(2015-06-15 20:26) Zgłoś naruszenie 00

    Wykończyli,naród,teraz jeszcze czepiają się zwierząt,za tymi przekrętami rządzącymi ,ciągnie się spalona ziemia,niszczą naród,florę i faunę,wszystko gdzie coś można przekręcić/ukraść/ Litości.

    Odpowiedz
  • Haneczka(2015-06-15 20:26) Zgłoś naruszenie 00

    Co myślę ? Kupiłam psa 11 lat temu; bardzo go kocham i jest najwspanialszy, ale... życie pisze różne scenariusze. Jeśli ja dziś nie mam na chleb !!! dla siebie i dzieci, nie wspomnę o prywatnym lekarzu (córka wymaga takiego leczenia, bo NFZ nie sprostało potrzebom), to wiadomo, że nie położę kilku tysięcy (których nie mam) na leczenie psa (a na pewno w tym podeszłym wieku potrzeba full kasy - dziś wymaga leczenia oczu) . Gdybym przewidziała sytuację, że w 3 lata po wzięciu szczeniaka ulegnę wypadkowi, nigdy bym tego nie zrobiła. ale... jest jak jest... to tylko życie. Czasami sama nie jem, żeby jemu dać jeść (najczęściej); od czasu utraty przeze mnie pracy oboje straciliśmy ostro na wadze 20-30 kg. I to jest metoda na łatwe odchudzanie !!! Na czym najłatwiej zaoszczędzić ? Na żarciu!!! Żal mi tylko Czterołapka, bo wydaje mi się, że jest głodny, a Bogu ducha winny - on się ani na świat, ani do takiego domu nie prosił Pozdrawiam.

    Odpowiedz
  • dziadko(2015-06-15 19:57) Zgłoś naruszenie 00

    Uwolnic też kanarki, papużki i kury z klatek, wypuścić też bydlo z chlewu i inne zwierzaczki z ZOO i zaczipować to wsio razem z kotami, szczurami i myszami. Zakazać też ptakom srania na moje auto i dachówkę mojego dachu

    Odpowiedz
  • Haneczka(2015-06-15 19:54) Zgłoś naruszenie 00

    Kolejna bajka PO ? Szukają poparcia ? Trochę późno... mieli na to 8 lat, nic nie zrobili, tylko kradli i zadłużali Państwo. Już właściwie jesteśmy sprzedani, lata 1938/1939 kłaniają nam się w pas; tylko dziś będzie może bez wojny, bo młodzi zapaleńcy wyemigrowali w poszukiwaniu pracy, a reszta dogorywa w nędzy z wyłączeniem "uprzywilejowanych" - sejm :) (hihihi) senat:( (hihihi), lobbyści :( (hihihi) - Polski ŚMIETNIK - fura zbędnych urzędników do niczego i górnicy... wszyscy daj !, a skąd brać ?. Już się stoczyliśmy, szukajmy ratunku na własną rękę - proszę, wręcz błagam moje dzieci o wyemigrowanie z Polski, bo szkoda ich życia, zdrowia i 18 lat nauki dla pracy w zagranicznych handlowych firmach - marketach... bez żadnej perspektywy. I po co kwitłam w komisariatach, na żandarmerii w latach 80 itp. - szkoda było czasu i atłasu. Tak jak kiedyś sprzedano Armię Krajową ZSRR, tak w ciągu ostatnich 20 lat sprzedano Polskę Europie. Nie mamy nic do powiedzenia, nie mamy przemysłu, wojska itd. ; jesteśmy MARIONETKAMI w rękach Unii - traktowani jak ludzie drugiej kategorii - przykre. Polacy obudźcie się - nie jest rozwiązaniem ani PIS, ani PO, ani nawet KUKIZ... jeśli nie powstanie POLSKA NOWA "OŚMIORNICA", która poskleja Polskę, to mamy z głowy... będziemy odłamem... tylko czego ? Pozdrawiam POLAKÓW

    Odpowiedz
  • ZAZUUUSSSS(2015-06-15 18:57) Zgłoś naruszenie 00

    http://www.strefabiznesu.echodnia.eu/artykul/na-ratunek-dla-regionu-swietokrzyska-gospodarka-lezy-na-dnie-0


    Świętokrzyskie-Drastycznie załamał się rynek wewnętrzny. Handel detaliczny zanotował największy w kraju, prawie 13-procentowy spadek, a handel hurtowy spadł o ponad 17 procent. W efekcie kondycja finansowa naszych firm jest więc bardzo zła. Pogorszyła się w porównaniu do początku 2014 roku o prawie 30 procent!

    Odpowiedz
  • Aniela(2015-06-15 18:30) Zgłoś naruszenie 00

    Kiedy będzie wprowadzony podatek od psa?

    Odpowiedz