Księgi wieczyste w internecie i e-nominacje. Polski wymiar sprawiedliwości zaczyna być nowoczesny

autor: Patryk Słowik11.06.2015, 07:16; Aktualizacja: 11.06.2015, 07:58
prawo, sąd

Księgi wieczyste w internecie, przyspieszona procedura powoływania sędziów (e-nominacje), powszechnie stosowane elektroniczne potwierdzenie odbioru oraz Centrum Obsługi Drukuźródło: ShutterStock

Księgi wieczyste w internecie, przyspieszona procedura powoływania sędziów (e-nominacje), powszechnie stosowane elektroniczne potwierdzenie odbioru oraz Centrum Obsługi Druku – to projekty wdrożone przez resort sprawiedliwości (COD jest na etapie pilotażu).

– Przeniesienie ponad 15 mln ksiąg wieczystych do internetu to bodaj największe przedsięwzięcie informatyczne w Europie z zakresu sądownictwa – zachwalał wiceminister sprawiedliwości Wojciech Hajduk, podsumowując na spotkaniu z dziennikarzami pierwsze efekty funkcjonowania nowych rozwiązań.

Przez internet obywatele pobierają już średnio 11 tys. odpisów ksiąg wieczystych miesięcznie. Rozwija się także system e-nominacje, usprawniający procedurę powoływania sędziów. – Z pierwszych statystyk wynika, że obecnie czas od daty wniesienia karty zgłoszenia na wolne stanowisko sędziowskie do daty posiedzenia KRS i podjęcia odpowiedniej uchwały wynosi 120 dni. Dla porównania w 2014 r. na powołanie sędziego trzeba było czekać nawet półtora roku – wskazuje Wojciech Hajduk.

Z kolei rozwój elektronicznego potwierdzenia odbioru i Centrum Obsługi Druku mają zapewnić, że postępowania sądowe będą przeprowadzane sprawniej, a wydatki na obsługę korespondencji spadną.


Pozostało 31% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane