Prawnicy sprzeciwiają się naciskom władzy na Stowarzyszenie Prokuratorów po apelu, który ogłoszono 23 czerwca w Poznaniu. Apel stał się powodem śledztwa i odwołania prezesa Krzysztofa Parulskiego. Prawnicy protestują przeciw takiemu traktowaniu kolegów z prokuratury.

Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej w uchwale z 10 lipca 2007 r. wyraziło swój sprzeciw przeciwko działaniom skierowanym przeciwko Stowarzyszeniu Prokuratorów. Prokuratura polska powinna być traktowana jako jeden z najistotniejszych elementów szeroko rozumianego wymiaru sprawiedliwości, którego efektywność i szybkość działania warunkuje istnienie poczucia bezpieczeństwa obywateli RP - czytamy w uchwale.
Obrona wolności zrzeszania
Hierarchiczne podporządkowanie i struktura organizacyjnoprawna prokuratury nie powinna przesłaniać tego, że prokuratura to przede wszystkim zespół wysokokwalifikowanych prawników. Negowanie działań przedstawicieli zawodów prawniczych - w tym prokuratorów - podejmowanych przez nich w ramach konstytucyjnej wolności zrzeszania i wolności słowa, a wyrażających troskę o sposób budowania prawidłowych, etycznych relacji wewnątrzorganizacyjnych oraz między instytucjami państwowymi a obywatelami, prowadzić może do zachwiania zaufania obywatelskiego do mechanizmów, które powinny istnieć w demokratycznym państwie prawnym.
Sprzeciw ZPP
Również Zrzeszenie Prawników Polskich wyraziło w swej uchwale stanowczy sprzeciw wobec działań zmierzających do ograniczenia swobody wypowiedzi członkom Stowarzyszenia Prokuratorów RP oraz działań represyjnych podjętych w stosunku do prokuratorów - członków Stowarzyszenia Prokuratorów RP, a w szczególności jego prezesa prokuratora Krzysztofa Parulskiego. W uchwale Zrzeszenia Prawników Polskich czytamy, że treść apelu wskazuje jednoznacznie, iż jego sygnatariusze kierowali się wyłącznie troską o prawidłowe funkcjonowanie prokuratury oraz przestrzeganie przez prokuratorów zasad etyki i godności wykonywanego zawodu.
Prawo o stowarzyszeniach
Od wielu lat Stowarzyszenie Prokuratorów RP stara się - z jednej strony - zwracać uwagę na problemy występujące w polskiej prokuraturze, z drugiej zaś wskazuje na konieczność przestrzegania przez prokuratorów standardów etycznych. Wszystkie te działania Stowarzyszenie Prokuratorów RP podejmuje w ramach swych statutowych uprawnień, wynikających m.in. z przepisów prawa o stowarzyszeniach. - podsumowują sygnatariusze uchwały.
Katarzyna Żaczkiewicz