Etyka, migracja i problemy prawników spoza UE to tylko kilka z tematów poruszanych na zakończonej w weekend 123. sesji plenarnej Rady Adwokatur i Stowarzyszeń Prawniczych Europy – CCBE.
Przedstawiciele 45 państw członkowskich Rady Europy, reprezentujący ponad milion prawników, spotkali się – w Gdańsku, w historycznej Sali BHP Stoczni Gdańskiej. W trakcie trzydniowej sesji rozmawiali m.in. o powstającym kodeksie etyki, w którym mają się znaleźć ogólnoeuropejskie reguły dotyczące poufności, niezależności prawników czy ich wynagradzania.
– Rozpoczęliśmy prace, starając się zunifikować deontologię dla całej Unii. Okazało się, że to niemożliwe. Kiedy wchodzimy w rozwiązania szczegółowe, pojawia się zbyt wiele różnic. Zamiast więc przygotować ujednolicone reguły etyczne obowiązujące wszystkich adwokatów, przygotujemy prawo miękkie – mówił radca prawny Jędrzej Klatka, przewodniczący polskiej delegacji CCBE.
Rada zareagowała też na problem uchodźców z krajów afrykańskich. Powołała specjalną grupę mającą przygotować zalecenia dla poszczególnych adwokatur krajowych. Jak podkreślano, konieczne jest wypracowanie mechanizmów gwarantujących przestrzeganie praw człowieka uciekinierom z Afryki. Opracowanie skupiać się ma na kwestiach związanych z prawem karnym i rodzinnym.
Nad wydarzeniem patronat medialny objął Dziennik Gazeta Prawna.