statystyki

Dane osobowe: Zbliża się termin zgłoszenia ABI, a rozporządzeń brak

autor: Grzegorz Leśniewski, Michał Wach12.05.2015, 09:12; Aktualizacja: 12.05.2015, 10:36
dane osobowe-personalne

W sytuacji braku przepisów wykonawczych przedsiębiorcy nadal nie wiedzą, czy powołanie i rejestracja ABI praktycznie usprawni ich działalnośćźródło: ShutterStock

Nowelizacja ustawy o ochronie danych osobowych, obowiązująca od 1 stycznia br. znacznie zwiększyła rolę administratora bezpieczeństwa informacji (ABI). Wprowadziła również obowiązek zgłaszania ABI do rejestru prowadzonego przez generalnego inspektora ochrony danych osobowych (GIODO). W dalszym ciągu nie ma jednak przepisów wykonawczych, które szczegółowo regulowałyby obowiązki ABI.

Przypominamy, że w przypadku gdy ABI powołany został przed wejściem w życie nowelizacji, a więc przed 1 stycznia 2015 r., termin na jego zgłoszenie do rejestru prowadzonego przez GIODO upływa już 30 czerwca br. W przypadku niezgłoszenia ABI do rejestru w wyznaczonym okresie nie będzie on mógł realizować swojej funkcji na zasadach określonych znowelizowanymi przepisami.

Natomiast jeżeli administrator danych zdecydował się na powołanie ABI po wejściu w życie nowelizacji – termin na zgłoszenie go do rejestru GIODO wynosi 30 dni, licząc od jego powołania.


Pozostało 79% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane