statystyki

Dane osobowe: Zbliża się termin zgłoszenia ABI, a rozporządzeń brak

autor: Grzegorz Leśniewski, Michał Wach12.05.2015, 09:12; Aktualizacja: 12.05.2015, 10:36
dane osobowe-personalne

W sytuacji braku przepisów wykonawczych przedsiębiorcy nadal nie wiedzą, czy powołanie i rejestracja ABI praktycznie usprawni ich działalnośćźródło: ShutterStock

Nowelizacja ustawy o ochronie danych osobowych, obowiązująca od 1 stycznia br. znacznie zwiększyła rolę administratora bezpieczeństwa informacji (ABI). Wprowadziła również obowiązek zgłaszania ABI do rejestru prowadzonego przez generalnego inspektora ochrony danych osobowych (GIODO). W dalszym ciągu nie ma jednak przepisów wykonawczych, które szczegółowo regulowałyby obowiązki ABI.

Przypominamy, że w przypadku gdy ABI powołany został przed wejściem w życie nowelizacji, a więc przed 1 stycznia 2015 r., termin na jego zgłoszenie do rejestru prowadzonego przez GIODO upływa już 30 czerwca br. W przypadku niezgłoszenia ABI do rejestru w wyznaczonym okresie nie będzie on mógł realizować swojej funkcji na zasadach określonych znowelizowanymi przepisami.

Natomiast jeżeli administrator danych zdecydował się na powołanie ABI po wejściu w życie nowelizacji – termin na zgłoszenie go do rejestru GIODO wynosi 30 dni, licząc od jego powołania.


Pozostało jeszcze 79% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane