Zniesienie obowiązku meldunkowego w 2016 r.? To grozi paraliżem państwa

autor: Tomasz Żółciak04.05.2015, 07:28; Aktualizacja: 04.05.2015, 09:49
nieruchomości-kredyt hipoteczny-mieszkanie

Czy fakultatywna rejestracja miejsca zamieszkania zastąpi meldunek?źródło: ShutterStock

Rada Ministrów chce znieść obowiązek meldunkowy z początkiem 2016 r., mimo że zrobienie tego w tak szybkim tempie grozi paraliżem państwa – wynika z wewnętrznych dokumentów rządowych, do których dotarł DGP

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (20)

  • Zak(2016-11-02 00:22) Zgłoś naruszenie 00

    Komornicy beda mieli nie lada zagawostke

    Odpowiedz
  • alax(2015-06-17 12:42) Zgłoś naruszenie 00

    Zniesienie obowiązku meldunkowego spowoduje totalny bałagan.

    Odpowiedz
  • st(2015-05-08 00:10) Zgłoś naruszenie 00

    Adres do korespondencji i wystarczy.

    Odpowiedz
  • aabc(2015-05-05 07:01) Zgłoś naruszenie 00

    Pozbyć się średniowiecza jest ciężko. Religii ze szkoły czy zameldowania w urzędzie, A może by tak znowu socjalizm? Tego jeszcze nikt nie przerabiał. Bylibyśmy pierwsi w świecie.

    Odpowiedz
  • guzik(2015-05-05 00:24) Zgłoś naruszenie 00

    wpis w księdze parafialnej nabierze mocy urzędowej

    Odpowiedz
  • jarek(2015-05-04 23:11) Zgłoś naruszenie 00

    no i w końcu , powinniśmy pożegnać ten relikt PRL który od 45 roku zniewalał obywateli , podobnie trzeba zlikwidować komunistyczne relikty jak karta nauczyciela , górnika i innych świętych krów.

    Odpowiedz
  • stary człowiek a może(2015-05-04 17:30) Zgłoś naruszenie 00

    Dla niedouczonych lub leniwych z lenistwa urzędników warto przytaczać z uporem maniaka treści przepisów kodeksu postępowania administracyjnego; " zgodnie z art. 220 par. 1 kodeksu postępowania administracyjnego organ administracji publicznej nie ma prawa żądać przedstawienia przez nas zaświadczenia na okoliczność informacji, z którą ma możliwość poradzić sobie samemu albo poprzez wymianę danych z innym urzędem — ergo jeśli urzędnik będzie chciał coś sobie zweryfikować, to musi się postarać samemu (zwracam uwagę też na art. 220 par. 2 kpa!) Nie dajcie sobie w kaszę dmuchać mamić bełkotem panienki z okienka,której się wydaje że zjadła wszystkie rozumy i wolno jej pleść co jej ślina na język przyniesie.

    Odpowiedz
  • UWAGA FALSZUJA WYBORY juz oddany glos(2015-05-04 15:39) Zgłoś naruszenie 00

    Jeszcze nie ma wyborow ,a juz zostal oddany glos w ambasadzie Polski w Brukseli,oczywiscie na agenta WSI Bronislawa Komorowskiego !
    Ujawniono na stronie TELEWIZJAREPUBLIKA

    Odpowiedz
  • Brian(2015-05-04 14:38) Zgłoś naruszenie 00

    Obowiązek meldunkowy to rzecz administracyjnoprawna. Potrzebny jest Państwu, z przyczyn jak wyżej. W stosunkach cywilnoprawnych wszędzie funkcjonuje "miejsce zamieszkania". Niestety u nas jak to u nas ludzie tak się przyzwyczaili do miejsca zameldowania, że nie istnieje dla nich nic innego. Widzę, że nie mogę się z nikim dogadać o moim miejscu zamieszkania (bank, sieć komórkowa, itd.). Wszędzie pytają o miejsce zameldowania, jakoby miało to jakikolwiek wyznacznik, gdzie przepisy, w tym w szczególności prawa cywilnego, znają tylko miejsce zamieszkania.
    Podobny błąd popełnia autor powyższego artykułu pisząc, że do postępowania spadkowego czy innego sądowego istotne jest miejsce zameldowania. Nie jest! Jak już pisałem, wszędzie mowa jest o miejscu zamieszkania!
    Inną rzeczą jest, że dziwi mnie próba odejścia od obowiązku meldunkowego. W innych krajach EU, m.in. w Niemczech, obowiązek meldunkowy ma się dobrze. U nas, znowu jakieś dziwota.

    Odpowiedz
  • Angarth(2015-05-04 14:28) Zgłoś naruszenie 00

    Problem jest z obecnymi wyborami, nie przyszłymi. W przyszłości jeśli ktoś w końcu pomyśli to zbuduje rejest wyborców jako kolejny rejestr SRP. Wcale nie trzeba skomplikowanego systemu teleinformatycznego, a jedynie powiazanie prawa do głosowania z nr PESEL i nie będzie problemu z zagłosowaniem w dowolnym okręgu.

    Odpowiedz
  • nie z banku(2015-05-04 14:25) Zgłoś naruszenie 00

    "obywatel" - zaświadczenie o zamieszkaniu ma zastępować meldunek z dowodu. Zniknie obowiązek meldunkowy to nikogo nie będzie interesowało gdzie byłeś zameldowany tylko gdzie mieszkasz. Jako osoba z nowym dowodem jesteś już traktowany wg nowych zasad. Nie czepiaj się "bankersów" którzy więcej z tego rozumieją niż ty... PS. dla US ważny jest adres zamieszkania, czyli to gdzie płacisz podatki a posiadając nie tak dużą ilość oddziałów mają system umożliwiający im w miarę sprawną komunikację między sobą w razie pomyłek obywateli.

    Odpowiedz
  • WolnyObywatel(2015-05-04 13:43) Zgłoś naruszenie 00

    Obowiązek meldunkowy w Polce wprowadzili zaborcy a kontynuowali kolejni ciemiężyciele traktujący każdego obywatela jako potencjalnego przestępcę.
    Polska stanie się wolna w chwili, w której przestanie obowiązywać ten haniebny obowiązek.

    Odpowiedz
  • S.O.S. - RATUNKUUUU !!!(2015-05-04 12:15) Zgłoś naruszenie 00

    LEMINGERIO UMIŁOWANA! Kochani wyborcy, sympatycy PO! Brońcie nas. Dla nas przegrana to WIĘZIENIE LUB BANICJA za wszystkie nasze dokonania. Musimy władzy bronić jak wolności. Jak nas osądzą, to kto, do ciężkiej cholery, do reszty wyprzeda i zlikwiduje to państwo, a obywateli pozbawi meldunku w ich włościach?!
    p.s. (na poważnie): - „Abp. Gądecki: rezygnacja z udziału w wyborach to grzech”

    Odpowiedz
  • Tu chodzi o likwidacje Polski dla unijnego burdelu(2015-05-04 11:50) Zgłoś naruszenie 00

    Najwazniejsze dla Polakow jest jak naszybciej obalic obecny antynarowoy rzad lewacko-libertynskich przestepcow I wybrac prawych Polakow,a lajdakow za kraty !
    Wymiana dowodow,zniesienie meldunku to tematy zastepcze,zeby dalej likwidowac Polske przez wyludnianie,a osadownictwo obcych nacji,co przy meldunku by sie uwidocznilo !
    Tylko ostatnio w ambasadzie Polski w Izraelu nadano polskie obywatestwa ponad 3 tys. zydom,ktorzy z Polska nie maja zadnych zwiakow ani korzeni przodkow !

    Odpowiedz
  • konrad13op(2015-05-04 10:04) Zgłoś naruszenie 00

    I dlatego nie czytam gazet bo takie głupoty jak tu wypisują i jeszcze do tego mam za to zapłacić. Najpierw napiszcie rzetelny artykuł a później mówcie że coraz mniej ludzi kupuje gazety. Od 2012 roku mówi się o zniesieniu meldunku w Polsce czego ja osobiście nie mogę się doczekać. Więc jak dla mnie to było na to przynajmniej cztery lata nie wspominając ile razy było to już przekładane. Ale jak widać w gazetach i mediach czas płynie inaczej. A ludziom kładzie się później takie nieprawdziwe informacje do głowy. Więc sam tytuł i pierwszy akapit jest już nie do końca zgodny z prawdą. Reszty artykułu nie będę analizował bo mi komentarza nie starczy. ps. Dlatego właśnie nie kupuję i nie będę kupował gazet. Gazeta prawna byłą jeszcze jedną do której warto było czasem zajrzeć ale jak widać już nie.

    Odpowiedz
  • xxx(2015-05-04 09:26) Zgłoś naruszenie 00

    do 1i 2 już idę brać kredyt podam wasze adresy zamieszkania , a jutro przyjdę do was mieszkać. zobaczymy jak udowodnicie przed komornikiem i policją że nie mam prawa u was mieszkać

    Odpowiedz
  • Rajmund Bartenbach(2015-05-04 09:06) Zgłoś naruszenie 10

    Ci w rządzie i administracji, którzy widzą problemy ze zniesieniem obowiązku meldunkowego powinni być wysłani na wycieczkę fakultatywną do Australii gdzie NIE MA obowiązku meldunkowego od początku państwa. Jest ciekawe, że kraj funkcjonuje i to całkiem dobrze. Wszelkie próby wprowadzenia kontroli jak np. dowody osobiste, spaliły na panewce. Tamtejsze MSW, policja i wojsko nie mają większych problemów

    Odpowiedz
  • Normalny(2015-05-04 09:04) Zgłoś naruszenie 00

    Komuchy dostaną zawału jak zniosą meldunek. Cała struktura policyjnego państwa padnie na ryj.

    Odpowiedz
  • Krzysztof Kapera(2015-05-04 08:35) Zgłoś naruszenie 00

    SKOK to nie bank...

    Odpowiedz
  • obywatel(2015-05-04 08:17) Zgłoś naruszenie 00

    Byłem w SKOK-u, chciałem zgłosić zmianę adresu zamieszkania, pokazałem nowy dowód osobisty bez adresu zameldowania, to coś siedzące na okienku zażądało zaświadczenia o zamieszkaniu (nawet nie zameldowaniu ale o zamieszkaniu bo dla niej to to samo). Zmiana komuny we łbach banksterów jest możliwa tylko jednym sposobem - 100 % wymiana. A w instytucji daleko wążniejszej czyli w urzędzie skarbowym złożyłem tylko deklarację ZAP-3 o miejscu zamieszkania i pani powiedziała, że przecież wszyscy mamy PESEL więc na co komu jakiś adres zameldowania ?

    Odpowiedz