W najbliższy weekend, w nocy z soboty na niedzielę, zmieniamy czas z zimowego na letni. 26 marca nad ranem wskazówki zegarów przesuniemy z godz. 2.00 na godz. 3.00, poprzez to będziemy spali godzinę krócej. Do czasu zimowego wrócimy w październiku.

W całej Unii Europejskiej do czasu letniego wraca się w ostatnią niedzielę marca, a na czas zimowy przechodzi się w ostatnią niedzielę października. Mówi o tym obowiązująca bezterminowo dyrektywa UE ze stycznia 2001 r.: "Począwszy od 2002 r. okres czasu letniego kończy się w każdym państwie członkowskim o godz. 1.00 czasu uniwersalnego (GMT), w ostatnią niedzielę października".

Od kilku lat jednak toczy się dyskusja o tym, czy zmiana czasu ma sens. Konsultacje publiczne przeprowadzone przez Komisję Europejską wykazały, że większość respondentów opowiedziała się za zniesieniem zmian czasu. Za brakiem przestawiania zegarków byli również sami Polacy. Z sondażu przeprowadzonego przez IBRiS dla Radia Zet w 2022 roku wynika, że prawie 80 proc. Polaków jest przeciwnych zmianie czasu z letniego na zimowy.

Obecne rozporządzenie przygotowane na zlecenie Komisji Europejskiej dotyczy kontynuowania obecnych regulacji dotyczących czasu zimowego i letniego na najbliższe lata - do 2026 roku i nie zawiera odejścia od obecnych regulacji zmian czasu.