statystyki

Przesłuchiwanie adwokatów musi być należycie uzasadnienione

autor: Anna Krzyżanowska24.04.2015, 07:24; Aktualizacja: 24.04.2015, 09:46
prawnik; adwokat

W uchwale ORA prosi również wszystkich jej członków o przekazywanie informacji o każdej próbie przesłuchania adwokata na okoliczności związane z tajemnicą zawodową i zobowiązuje wszystkich swoich członków do przestrzegania prawa w powyższej materiiźródło: ShutterStock

„Okręgowa Rada Adwokacka w Płocku z niepokojem i głęboką dezaprobatą odnotowuje kolejne fakty związane z naruszaniem prawa w praktyce organów ścigania, związane z próbami przesłuchiwania adwokatów na okoliczności objęte tajemnicą zawodową, wynikające z faktu świadczenia pomocy prawnej”. Takie stanowisko – w podjętej uchwale – przyjęły władze płockiej palestry. W dokumencie podkreślają, że przesłuchanie adwokata na okoliczności związane z wiedzą pozyskaną w trakcie wykonywania czynności obrończych wymaga rygorystycznego przestrzegania przepisów.

Chodzi tu zarówno o art. 6 prawa o adwokaturze (t.j. Dz.U. z 2009 r. nr 146, poz. 1188 ze zm.), jak i o art. 19 kodeksu etyki adwokackiej. Zgodnie z tym pierwszym adwokat obowiązany jest zachować w tajemnicy wszystko, o czym dowiedział się w związku z udzielaniem pomocy prawnej. I nie można zwolnić go z obowiązku zachowania tajemnicy zawodowej co do faktów, o których się dowiedział, prowadząc sprawę. W tym drugim jasno stwierdzono, że adwokat zobowiązany jest zachować w tajemnicy oraz zabezpieczyć przed ujawnieniem lub niepożądanym wykorzystaniem wszystko, o czym dowiedział się w związku z wykonywaniem obowiązków zawodowych.

W opozycji do obu norm stoi jednak art. 180 par. 2 kodeksu postępowania karnego przewidujący, że osoby zobowiązane do zachowania tajemnicy adwokackiej (a więc adwokaci oraz aplikanci) mogą być przesłuchiwane co do faktów nią objętych, gdy jest to niezbędne dla dobra wymiaru sprawiedliwości, a okoliczność nie może być ustalona na podstawie innego dowodu.


Pozostało 51% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane