Palestra skarży nowelizację procedury karnej

autor: Anna Krzyżanowska24.04.2015, 07:24; Aktualizacja: 24.04.2015, 07:43
Adwokatura kwestionuje trzy przepisy, które zaczną obowiązywać już za dwa miesiące

Adwokatura kwestionuje trzy przepisy, które zaczną obowiązywać już za dwa miesiąceźródło: ShutterStock

Naczelna Rada Adwokacka złoży dziś wniosek do Trybunału Konstytucyjnego. Chodzi o przepisy dopuszczające od 1 lipca radców prawnych do obron karnych

Adwokatura kwestionuje trzy przepisy, które zaczną obowiązywać już za dwa miesiące: art. 6 ust. 1 i art. 8 ust. 6 ustawy o radcach prawnych (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 507) oraz art. 82 kodeksu postępowania karnego. Na ich mocy radca prawny niepozostający w stosunku pracy będzie mógł występować w charakterze obrońcy w sprawach o przestępstwa i przestępstwa skarbowe. W ocenie adwokatury zmiana jest jednak sprzeczna z konstytucją.

– We wtorek NRA udzieliła pełnomocnictwa do występowania przed trybunałem trzem adwokatom: profesorowi Piotrowi Kruszyńskiemu, doktorowi Michałowi Synoradzkiemu oraz mnie. Wniosek o zbadanie zgodności z konstytucją omawianych przepisów ma zostać złożony do końca dnia – informuje adwokat Roman Kusz.

Przywilej bez obowiązków


Pozostało jeszcze 86% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (5)

 • jorry123(2015-04-25 08:03) Zgłoś naruszenie 00

  widać, jak mecenasi starają się brać w obronę... przede wszystkim swoje interesy finansowe...

  Odpowiedz
 • LoliPop(2015-04-24 17:28) Zgłoś naruszenie 00

  @ radca podatkowiec - odbijam piłeczkę.
  Kiedyś pewien adwokat, który tuż przed kilkoma dniami przepisał się od radców do adwokatury, w odpowiedzi na moją radę, aby złożyć wniosek o przywrócenie terminu do złożenia apelacji, gdyż ta została złożona przez adwokata jako obrońcę, po terminie, stwierdził, ale przecież to i tak nic nie da, i nie zostanie przez sąd uwzględnione. No i będziemy mieć takich radców (obrońców), z takim podejściem do obrony :)

  Odpowiedz
 • ja(2015-04-24 09:29) Zgłoś naruszenie 00

  @ radca podatkowiec - w przeciwieństwie do radców, adwokaci występują i występowali przed sądami administracyjnymi ciut dłużej, na aplikacji aplikanci chodzą do WSA i zastępują patronów. A może mam tobie zacytować radców zastępujących organ przez WSA/NSA - to byłaby dopiero pouczająca lektura, zwłaszcza mogę opisać zespół karpia, kiedy przywoływane jest orzecznictwo TSUE oraz prawo UE i prośba pana radcy "to ja sobie doczytać muszę". Więc przestań bezczelnie kłamać. Bo radca (poza tymi, którzy przepisali się z adwokatury) nie ma doświadczenia praktycznego jako obrońca. Tak samo adwokaci występowali w sądach w sprawach gospodarczych, zanim komuś przyszło utworzenie zawodu radcy prawnego, który z założenia miał służyć tylko obsłudze j.g.u.

  Odpowiedz
 • Sylwia(2015-04-24 08:09) Zgłoś naruszenie 00

  Chyba trochę już późno na takie działania - 1 lipca zmienia się stan prawny.
  A wszyscy wiemy ze sady i trybunaly w RP działaja bez zbytniego pospiechu, wiec moze za 2-3 lata sprawe TK rozstrzygnie

  Odpowiedz
 • radca podatkowiec(2015-04-24 08:03) Zgłoś naruszenie 00

  A ja proponuję wyłączenie adwokatów z reprezentowania przed WSA w sprawach podatkowych i celnych. Wielu myśli że nadal obowiązuje KPA + nic innego nie potrafi napisać/powiedzieć niż "obłaza pława płocesowego".

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane