Konfederacja Lewiatan popiera wprowadzenie nowych wymagań dla producentów kotłów grzewczych oraz określenie wymagań dla paliw stałych (szczególnie węgla) sprzedawanych obiorcom indywidualnym. Takie m.in. rekomendacje zawiera projekt przygotowanego przez Ministerstwo Środowiska Krajowego Programu Ochrony Powietrza (KPOP).

Program główną przyczynę złego stanu powietrza upatruje w dużej liczbie mieszkań indywidualnie ogrzewanych węglem oraz w nieekologicznym transporcie. Zdaniem Lewiatana stosowanie odpowiedniej jakości paliw i nowoczesnych urządzeń do wytwarzania ciepła powinno w znaczący sposób przyczynić się do poprawy sytuacji. Tymczasem ze statystyk wynika, że aż 7,5 z 13,6 mln gospodarstw domowych jest ogrzewanych za pomocą pieców. Najczęściej są one opalane węglem kamiennym i drewnem, dużo rzadziej biomasą, węglem kamiennym i koksem. Zdaniem przedsiębiorców powinno się promować odnawialne źródła energii czy wspierać poprzez system dopłat wymianę pieców węglowych na bardziej ekologiczne.
– Konieczne jest wpisanie w KPOP zasady, zgodnie z którą wsparcie ze środków publicznych rozproszonych indywidualnych źródeł ciepła możliwie jest tylko, gdy nie jest możliwe podłączenie danego obiektu do miejskiego systemu ciepłowniczego zasilanego przez źródła kogeneracyjne lub odnawialne – uważa Agata Staniewska z Lewiatana.