Państwo zapewni obywatelom dostęp do prawa przez internet

autor: Ewa Ivanova17.04.2015, 07:10; Aktualizacja: 17.04.2015, 09:09
młotek, klawiatura, sąd, komputer, internet

Budowa systemu to od lat jego idee fixe. Udało mu się już przenieść publikacje dzienników ustaw z papieru do internetu i uruchomić podstawową wersję Publicznego Portalu Informacji o Prawie.źródło: ShutterStock

Żeby obywatel mógł przestrzegać prawa, musi wiedzieć, jakie przepisy go obowiązują. Dostęp do tej wiedzy powinien być powszechny i darmowy. Po latach dyskusji wreszcie się pojawiła szansa na budowę systemu, dzięki któremu każdy będzie mógł się zapoznać z obowiązującym prawem. Powstają założenia do nowej ustawy o ogłaszaniu aktów prawnych. Obecna z 2000 r. (t.j. Dz.U. z 2011 r. nr 197, poz. 1172) nie daje takich możliwości.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

Komentarze (10)

  • dong(2015-04-18 12:14) Zgłoś naruszenie 00

    @ "świadomy" obywatel
    Nie masz pojęcia człowieku o czym piszesz. ISAP to tylko ujednolicone ustawy. Na ich podstawie nie odtworzysz stanu prawnego na dany moment. Rozumiem, że sie nie znasz na prawie, ale po co się ośmieszasz takimi wpisami? Z ISAP-u to może co najwyżej skorzystać prawnik, który nie tylko zna nazwy ustaw ale i wie jakie rozporządzenia zostały do ustawy wydane.

    Odpowiedz
  • t(2015-04-17 09:34) Zgłoś naruszenie 00

    Z polskiego prawa nie da się korzystać, jeśli nie ma się dostępu do systemu podobnego jak lex. W jaki sposób nieprawnik może ustalić jakie przepisy obowiązywały go np. 14.08.2014 r. Ręczne odtworzenie obowiązującego stanu prawnego na dzień, jest prawie niemożliwe dla nieprawnika i w każdym przypadku niezwykle czasochłonne.
    Jak można ezgekwować prawo, którego ludzi nie mogą poznać.
    Druga rzecz to redakcja przepisów. Pojawia się coraz więcej przepisów, których nie można zrozumieć. A przepisy te dotyczą zwyklych ludzi a nie specjalistów.

    Odpowiedz
  • świadomy obywatel(2015-04-20 08:37) Zgłoś naruszenie 00

    @ dong
    Od wyszukiwania odpowiednich dokumentów jest wyszukiwarka. Ja nie mam z tym problemu.

    Odpowiedz
  • lukas(2015-04-17 10:41) Zgłoś naruszenie 00

    Czyli Państwo nie ma racji zakładając, że obywatel zna prawo, bo mu go nie udostępnia bezpłatnie?
    Do tego połowa tego prawa nadaje się do kosza

    Odpowiedz
  • świadomy obywatel(2015-04-17 11:24) Zgłoś naruszenie 00

    Na stronie Sejmu RP jest internetowy system aktów prawnych aktualizowany na bieżąco razem ze wszystkimi zmianami. Aby korzystać z tego systemu nie trzeba mieć specjalnego dostępu. Adres: isap.sejm.gov.pl/

    Odpowiedz
  • troll(2015-04-17 11:40) Zgłoś naruszenie 00

    Jeszcze niech przepisy prawne staną się bardziej czytelne i jednoznaczne, a administracja w kraju uproszczona i będzie pod tym względem nawet cacy.

    Odpowiedz
  • sn(2015-04-18 18:14) Zgłoś naruszenie 00

    No popatrzcie Obywatele przez 7 lat rządzenia POpartych nie można było tak logicznego zadania wykonać jak po każdej zmianie prawa urzędnik RCL/resortu (mamy w RP 450 tys. armię opłacaną z naszych podatków) wprowadza natychmiast zmiany- jest wtedy tekst jednolity .To powinno być natychmiast systemowo (za kliknięciem zmieniane) skoro akty (ustawy, rozp.) już są wydawane w formie elektronicznej. Przepisy i do nich są związane normy w PN EN, które potrzeba szukać z mozołem, za opłatami w PKN , płacąc drugi raz na Państwo Prawa i to duże kwoty (np. 10 PN-EN po 50-140zł w PKN ), biorąc pod uwagę , że przy np. Rozp.MI z 12.04.2002r+zmn. DU jest do rozpatrzenia parę dziesiąt PN EN. Jak tu narzucać obligo ,że Obywatel zna prawo,go karać , przecież to fikcja > władza tego nie widzi ??? Chce nas tak uszczęśliwiać dalej, takimi faktami i fachowcami ???!!! Za co dostają takie płace, premie, nagrody itp.

    Odpowiedz
  • pol anka(2015-04-17 13:31) Zgłoś naruszenie 00

    gdyby w Polsce istniała taka motywacja, która spowodowałaby że obywatel rozumiałby stanowione prawo to ten Pan i jego Urząd nigdy nie powstał. Rządowe Centrum Legislacji a może Budowy Łódek z Kory. Jesteśmy na etapie gdzie władza maksymalizuje okradanie obywatela, okrada go z pieniędzy, dobytku, wyznawanych wartości, szacunku. Spójne prawo na razie jest niepotrzebne. Gdyby prawo było jednoznaczne, to po nocy intruzi nie lataliby z krzyżem po Sejmie, a TK wydając orzeczenie w tej sprawie nie kompromitowałby się. Wysłuchiwanie tych poniżających dywagacji Pana Dyrektora jest również oznaką stosunku państwa do nas obywateli, straszne

    Odpowiedz
  • ???(2015-04-17 16:10) Zgłoś naruszenie 00

    Po 25 latach się budzą - dobre i to

    Odpowiedz
  • Najpierw obalic antynarodwy rzad przestepcow UJ Kr(2015-04-17 18:59) Zgłoś naruszenie 00

    Najpierw trzeba obalic obecny antynarodowy rzad lewcko-libertynskich przestepcow,wybrac prawych Polakow,ktorzy ustala nowe prawa dla Polski,gdzie zlodziej,bandyta bedzie surowo karany,a porzadny obywatel bedzie mogl normalnie zyc.
    Obecne prawo to celowo pleciona pajeczyna ,zeby porzadnych niszczyc,a chronic siebie I lajdackich kolesi !

    Odpowiedz