statystyki

Wójt może zlecić radnemu wykonanie usług, ale jednorazowo

autor: AR15.04.2015, 07:27; Aktualizacja: 15.04.2015, 08:35

Kierownik urzędu chciałby zlecić radnemu odpłatne wykonanie remontu pomostu drewnianego stanowiącego własność gminy. Czy powierzając mu takie zadanie, nie naruszy przepisów o samorządzie gminnym? Na te pytania odpowiada dr Magdalena Zwolińska adwokat z kancelarii DLA Piper Wiater sp. k.

Nie. Powszechnie się uważa, że art. 24d ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz.U. poz. 2013 r. poz. 594 ze zm.) jest jednym z przepisów antykorupcyjnych. Ma on służyć zapobieżeniu sytuacji, kiedy radny gminy będzie wykonywał pracę na podstawie umowy cywilnoprawnej zawartej z jednostką, w której uzyskał mandat. Mimo że z literalnej treści art. 24d wynika, iż zakaz zawierania umowy z radnym jest kierowany do wójta gminy, to w istocie nie wójt jest podmiotem, którego prawa są ograniczane przez ten przepis. Wójt działa w imieniu gminy, a więc występując jako strona umowy cywilnoprawnej z radnym, reprezentuje interes publiczny. Interes indywidualny w tej sytuacji jest reprezentowany w osobie radnego.

To on jest w tej sytuacji tym, który prawa muszą być ograniczone, aby możliwa była realizacja interesu publicznego. Celem art. 24d ustawy jest zakaz korzystania przez radnego z indywidualnego prawa do uzyskania korzyści od gminy w postaci dochodu z wykonywanej na jej rzecz pracy. To dzięki tak sformułowanemu zakazowi możliwe jest zachowanie interesu publicznego rozumianego jako zapobieżenie angażowaniu się radnych w sytuacje i uwikłania mogące nie tylko podawać w wątpliwość ich bezstronność czy uczciwość, lecz także podważać autorytet organów, w których działają. Jednak zdaniem NSA (wyrok z 2 września 2014 r., sygn. akt II OSK 1654/14) przepis ten nie wyklucza incydentalnego powierzenia radnemu wykonania usługi na rzecz gminy.


Pozostało jeszcze 53% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane