Komunikacja sędziów z mediami była głównym tematem spotkania prezesów sądów apelacyjnych i okręgowych, które odbyło się w ubiegły wtorek. W dyskusji powrócił m.in. temat powołania rzecznika prasowego sądownictwa.
Podczas konferencji dyskutowano o tym jak prowadzić skuteczną strategię komunikacyjną i wizerunkową sądów, jaka jest w niej rola prezesa sądu, rzecznika prasowego oraz pozostałych sędziów.
Uczestnicy spotkania doszli do wniosku, że coraz pilniejsza staje się potrzeba zorganizowania przy sądach biur prasowych, które obecnie funkcjonują już w kilku jednostkach. A także powołanie rzecznika prasowego sądownictwa, który mógłby współpracować z sądami w apelacjach i okręgach oraz przedstawiać mediom stanowisko sędziów.
Podczas konferencji przedstawiono także wyniki anonimowych ankiet, które wypełniło 50 rzeczników i 153 dziennikarzy.
Respondenci wskazali w nich główne bariery we wzajemnej komunikacji sądów i mediów. W ocenie dziennikarzy podstawowe trudności wynikają ze słabej dostępności rzeczników prasowych i braku bieżącej kooperacji pomiędzy sędziami i dziennikarzami. Przedstawiciele mediów uważają także, że na współpracę rzutuje nieufność do nich ze strony samych sędziów. Dodali, że problemem jest też nadmierny formalizm i biurokracja w kontaktach z sądami. Dziennikarze narzekali również, że szybkość udzielania informacji pozostawia wiele do czynienia.
A jak to wygląda z perspektywy samych rzeczników?
Oni z kolei skarżą się na zbyt duże obciążenie obowiązkami orzeczniczymi, które uniemożliwiają im całkowite poświęcenie się obowiązkom związanym z funkcją rzecznika prasowego. Zwracają też uwagę, że często brakuje im wsparcia personalnego w postaci np. biura prasowego. Wskazują też, że często spotykają się z brakiem zrozumienia ze strony samych sędziów. Wrzucają też kamyczek do ogródka dziennikarzy. Uważają bowiem, że wzajemne relacje psują również same media. A to dlatego, że ich przedstawiciele bardzo często nieprofesjonalnie zachowują się w sądzie oraz nierzadko są zainteresowani jedynie poszukiwaniem sensacji.
PS/źródło:MS/KRS